گل سیکلامن و روش های نگهداری از گیاهان گلدار چشم‌نواز

با گل سیکلامن به اندوه زمستان رنگی شاد بزنید! آیا به دنبال گیاهی رنگارنگ هستید که در زمستان به خانه خود اضافه کنید؟ گل سیکلامن ممکن است برای شما مناسب باشد. سیکلامن یک گیاه آپارتمانی زیبا است که در ماه های زمستان گل های رنگارنگ و بی نظیری تولید می کند.

در این مقاله قصد داریم که شما را با گیاه سیکلامن و نحوه نگهداری از این گیاه گلدار آشنا کنیم. همین‌طور با چند نوع گل سیکلامن آشنا می‌شویم و با قیمت این گیاه دربازار های خرید بیش‌تر آشنا خواهیم شد.

گل سیکلامن

این گیاه عمدتاً بومی منطقه مدیترانه است. بنابراین در محیط های معتدل رشد می کند. این گیاه بسیار محبوب است و به همین دلیل ارقام زیادی در مکان هایی مانند انگلستان، آلمان و هلند برای تولید طیف گسترده ای در رنگ ها و اندازه های مختلف پرورش داده می شوند.

برخی از گونه ها نسبت به بقیه عطر و بوی بیش‌تری دارند، اما همه گونه ها رایحه ای ملایم و شیرین دارند. برای خرید و اطلاع از قیمت سیکلامن به سایت مراجعه کنید. 

معرفی گیاه سیکلامن

از آنجایی گل سیکلامن به عنوان گیاه گلدار آپارتمانی شناخته می شود، در محیط های داخلی بهتر رشد می کند. قبل از خرید گیاه، حتما گلدانی بخرید که قطر آن حداقل یک اینچ بزرگتر از پیاز ریشه باشد.

این به گیاه فضای مناسبی برای رشد می دهد. ارقام مختلف زیادی از گل سیکلامن برای انتخاب وجود دارد که شامل رنگ ها و شکل های مختلف گل می شود.

گل سیکلامن

اکثر گلفروشی ها این گل ها را برای هدیه دادن پیشنهاد میکنند. اما گل سیکلامن می تواند گیاهی عالی برای رشد و نگهداری در تمام طول سال باشد.

نحوه نگهداری سیکلامن

مهمترین مواردی که باید در مورد نگهداری سیکلامن بدانید این است که باید برای این گیاه نور غیر مستقیم و روشن، گردش هوای خوب، رطوبت متوسط ​​و خاک مرطوب فراهم کنید. در هنگام آبیاری توجه داشته باشید که غده گیاه خیس نشود. چون باعث پوسیدگی گیاه میشود.

در جدول زیر با یک دید کلی نحوه نگهداری گل سیکلامن را برای شما عزیزان توضیح می‌دهیم.

نحوه نگهداری گل سیکلامن

نور

روشن و غیر مستقیم

دما

بین 15 تا 18 درجه سانتی گراد

آبیاری

آبیاری زمان خشکی سطح خاک

تغذیه

کود نیمه قوی

تکثیر

با تقسیم غده ها

 

1) نور:

برای سالم ماندن گل سیکلامن آنها را در نور روشن و غیر مستقیم خورشید نگه دارید و آنها را از نور خورشید دور نگه دارید. به هر حال نور مستقیم خورشید برای آنها خیلی شدید است.

سیکلامن ها را در کنار یک پنجره رو به شرق یا در یک نوردهی جنوبی که نور روشن و غیرمستقیم دارد قرار دهید.

2) دما:

دمای روز برای گل سیکلامن بین 60 تا 65 درجه فارنهایت (15 تا 18 درجه سانتیگراد) و شبها بین 50 تا 55 درجه فارنهایت (10 تا 13 درجه سانتیگراد) ایده آل است.

اجازه ندهید دما از 70 درجه فارنهایت (21 درجه سانتیگراد) بالاتر برود، در غیر این صورت گیاه فکر می کند که زمان خواب است. اگر این روند ادامه یابد باعث می شود گلدهی متوقف شود و برگ های گیاه بیفتد.

دماسنج گیاه

3) آبیاری:

برای مرطوب نگه داشتن گیاه، سیکلامن را به طور کامل آبیاری کنید. زمانی که خاک روی سطح خشک به نظر می‌رسد وقت آبیاری گیاه رسیده است.

اما از آبیاری برگ‌ها یا غده‌های گیاه خودداری کنید. زیرا اگر خاک خیلی مرطوب بماند، ممکن است پوسیده شود.

4) تغذیه:

کود نیمه قوی بهترین کود برای سیکلامن است. در غیر این صورت اغلب برگ هایی با گلهای کمی دریافت خواهید کرد.

زمانی که گل سیکلامن در حال شکوفه دادن است، هر دو هفته یک بار از کود مایع گیاه آپارتمانی با مقدار نیمه قوی استفاده کنید.

گل سیکلامن

5) تکثیر سیکلامن از دانه

گل سیکلامن را می توان به راحتی با تقسیم غده ها و قرار دادن هر کدام در ظرف مخصوص خود تکثیر کرد. هر غده منفرد به یک گیاه جدید تبدیل می شود.

تکثیر سیکلامن از دانه گیاه هم امکان پذیر است، اما ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد تا نهال ها شکوفه دهند. بنابراین این روش انتشار قطعا بسیار کندتر است.

ساقه ای که سر دانه را نگه می‌دارد، خود را به شکل مارپیچی می‌پیچد که سر بذر را تا سطح زمین پایین می‌کشد. بسیار چسبناک است و مورچه ها و سایر حشرات را از دانه دور نگه میدارد.

تکثیر سیکلامن از بذر یک کار دشواری است. بهترین کاری که شما می توانید انجام دهید، این است که گل سیکلامن را در گلدان تهیه کنید.

معرفی چند نمونه از انواع گلهای سیکلامن

گل سیکلامن، بومی منطقه مدیترانه است و بیش از 20 گونه سیکلامن وجود دارد. سیکلامن ایرانی (Cyclamen persicum)، همچنین به عنوان سیکلامن گلفروش شناخته می شود، یک گیاه معمولی آپارتمانی است که شما میتوانید با اطلاع از قیمت گل سیکلامن این گیاه را از مراکز باغ ها یا سایت های آنلاین فروش گل خریداری کنید.

1) سیکلامن ایرانی ( C. persicum ):

اینگونه برای رشد نور غیر مستقیم روشن (در داخل ساختمان) را نیاز دارد. زمان شکوفه زدن سیکلامن ایرانی از پاییز تا اوایل بهار است.

اینگونه رنگ هایی مانند بنفش، یاسی، قرمز، صورتی، سالمون یا سفید دارد. شاخ و برگ این گیاه نیز نقره ای و سبز رنگ است.

 سیکلامن ایرانی

2) بنفشه ایرانی ( C. coum  ) :

نور دهی مناسب این گیاه باید به صورت جزئی باشد، همچنین میتوانید در سایه کامل نیز از این گیاه نگهداری کنید. زمان شکوفه زدن بنفشه ایرانی از زمستان تا اوایل بهار است.  رنگ هایی مانند صورتی، سفید یا بنفش دارد.

شاخ و برگ این گیاه نقره ای و سبز است. این گونه که به عنوان سیکلامن شرقی یا زمستانی نیز شناخته می شود، یکی از سرسخت ترین گونه ها است.

برگ‌های قلب شکل جذاب در پاییز شروع به رشد می‌کنند و گل‌های ریز در اواخر زمستان رشد می‌کنند.

 بنفشه ایرانی

3) سیکلامن برگ پیچک (C. hederifolium ) :

یکی دیگر از انواع سیکلامن، سیکلامن برگ پیچک است. این گیاه برای رشد خود به نور جزئی تا سایه کامل نیاز دارد. زمان شکوفه دادن این گیاه از اواخر تابستان تا پاییز است.

گلها در اوایل تا اواسط پاییز ظاهر می شوند و به دنبال آن شاخ و برگ پیچک شکل ظاهر می شود.

سیکلامن برگ پیچک 

4) سیکلامن آلپاین ( C. alpinum ) :

در نور جزئی تا سایه کامل رشد خوبی دارد. زمان شکوفه دادن اینگونه از زمستان تا اوایل بهار است.

گل‌های منحصربه‌فرد با گلبرگ‌های پیچ ‌خورده  دارد و در گلدان به خوبی رشد می کند. شما می توانید با مراجعه به سایت های آنلاین و اطلاع از قیمت گل سیکلامن، گل مورد نظر خود را تهیه کنید.

سیکلامن آلپاین

جمع بندی

در این مقاله درباره‌ی گیاه سیکلامن، نحوه نگهداری و تکثیر آن صحبت کردیم. در آخر چند نمونه از انواع گل های سیکلامن را برای شما دوستان عزیز نام بردیم.

اگر به دنبال گیاه یا دکور رنگارنگ برای خانه خود هستید، گیاه سیکلامن می تواند انتخاب خوبی باشد. شاخ و برگ های پرپشت و گل های زیبای آنها برای هر خانه ای مناسب است.

اگر در محیطی بسیار گرم یا سرد زندگی می کنید، کنترل دما و رطوبت خانه برای سلامت این گیاه مهم است. اگرچه این گیاهان در داخل خانه رشد می کنند، اما در صورت تمایل می توانید آنها را در طول فصل خواب (تابستان) در خارج از خانه قرار دهید.

حتماً ارقام متنوع را بررسی کنید تا رنگ و اندازه گل مورد نظر خود را انتخاب کنید.

در سایت زیر می‌توانید با بهترین گیاهان گلدار آپارتمانی آشنا شوید و محیط خانه خود را از همیشه زیباتر کنید.

https://roozaneh.net/life-style/gardening/%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86-%DA%AF%D9%84%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%A2%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.