متخصص ارتودنسی کیست؟

متخصص ارتودنسی کیست؟

مردم اغلب یک لبخند کامل را با سلامتی مرتبط می دانند. این درست است-سلامت دهان و دندان شما نقش مهمی در بهزیستی کلی شما ایفا می کند. نادرست بودن دندان ها یا نامرتبی دندان ها می تواند منجر به مشکلات دندانی از جمله پوسیدگی دندان ، بیماری لثه و جویدن مشکل یا دردناک شود.

با این حال ، همه با دندانهای راست متولد نمی شوند. اگر نیش بدی دارید یا فاصله زیادی بین دندان های خود دارید ، ممکن است بخواهید با دندانپزشک متخصص مراقبت های ارتودنسی مشورت کنید.

متخصص ارتودنسی دندانپزشکی است که برای تشخیص ، پیشگیری و درمان بی نظمی دندان و فک آموزش دیده است. آنها شرایط موجود را تصحیح می کنند و برای شناسایی مشکلاتی که ممکن است در آینده ایجاد شوند آموزش می بینند. متخصصان ارتودنسی با افراد در هر سنی از کودکان تا بزرگسالان کار می کنند.

 

متخصص ارتودنسی چه می کند؟

متخصصین ارتودنسی از دستگاه های ثابت و متحرک دندان مانند بریس ، نگهدارنده و نوارها برای تغییر موقعیت دندان ها در دهان استفاده می کنند. آنها ناهنجاری های دندان را درمان می کنند ، از جمله:

 

دندانهای کج

مشکلات گاز گرفتن ، مانند اوربایت یا آندربایت

دندانهای شلوغ ، یا دندانهایی که فاصله زیادی از هم دارند

 

ناهماهنگی فک

هدف از ارتودنسی بهبود نیش بیمار است. دندانهای صاف و یکنواخت با دندانهای مخالف در فک هم تراز می شوند. یک لقمه سالم به شما اطمینان می دهد که می توانید درست غذا بخورید ، بجوید و صحبت کنید. در گذشته ، مراجعه به متخصص ارتودنسی مربوط به کودکان یا نوجوانانی بود که نیاز به بریس داشتند. با این حال ، متخصصان ارتودنسی می توانند مشکلات دندانی را در هر سنی برطرف کنند.

 

آموزش و پرورش

ارتودنتیست ها در کالج ، دانشکده دندانپزشکی و دانشکده ارتودنسی شرکت می کنند. پس از فارغ التحصیلی ، آنها دو یا سه سال را در یک برنامه رزیدنسی ارتودنسی می گذرانند. این آموزش اضافی ضروری است زیرا اکثر دانشکده های دندانپزشکی آموزش ارتودنسی محدودی ارائه می دهند.

 

برنامه های رزیدنتی ارتودنسی آموزش های متمرکز و متمرکز را برای متخصصان دندانپزشکی ارائه می دهد. آنها بر دو رشته تمرکز می کنند:

 

ارتودنسی: نحوه حرکت صحیح و ایمن دندان ها

ارتوپدی دندانپزشکی: چگونه به درستی رشد را در دندان ها ، فک و صورت هدایت کنیم

هنگامی که متخصص ارتودنسی دوره آموزشی خود را به پایان رساند ، می تواند مجوز دریافت مجوز را دریافت کند. در ایالات متحده ، این گواهینامه داوطلبانه است.

 

بهترین دندانپزشک زیبایی در خرم آباد

 

دلایل مراجعه به ارتودنتیست

ناهماهنگی یا ناهنجاری ، شایع ترین دلیل مراجعه افراد به ارتودنتیست است. این بیماری ارثی است و نتیجه تفاوت اندازه بین فک بالا و پایین یا بین فک و دندان است. مال اکلوژن منجر به شلوغی بیش از حد دندان ، شکل نادرست فک یا الگوهای نیش نامنظم می شود. مال اکلوژن معمولاً با موارد زیر درمان می شود:

 

بریس یا لوازم دندانپزشکی

پیوندهای فلزی ، سرامیکی یا پلاستیکی مربعی به دندان متصل می شوند. مجموعه ای از سیم ها یا فنرها نیروی وارد می کنند و دندان ها را در یک راستا قرار می دهند. بیماران مبتلا به سوء بستن جزئی غالباً از بریس های شفاف موسوم به    aligners به ​​جای بریس های سنتی استفاده می کنند. برخی از بیماران ممکن است به سرپوش نیاز داشته باشند تا به حرکت دندان ها در راستای فشار خارج از دهان کمک کند.

 

متخصص ارتودنسی خرم آباد

 

عمل جراحی

بیمارانی که دچار آندربایت یا اوربایت شدید شده اند ممکن است نیاز به جراحی اصلاحی برای طولانی یا کوتاه شدن فک داشته باشد. متخصصان ارتودنسی برای حمایت از استخوان فک از سیم ، پیچ جراحی یا صفحه استفاده می کنند. جراحی فک تنها در صورتی انجام می شود که شما در حال رشد هستید و اگر درمان های ارتودنسی کمتر تهاجمی ناموفق بوده اند.

 

دکتر ارتودنسی خرم آباد

 

اصلاح ناهنجاری دندان می تواند:

گاز گرفتن ، جویدن و صحبت کردن را آسان تر کنید

تقارن صورت و ظاهر کلی را بهبود می بخشد

تسکین درد ناشی از اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)

دندان ها را جدا کرده و تمیز کردن آنها را آسان تر کنید و از پوسیدگی یا حفره دندان جلوگیری کنید

آنچه در ارتودنتیست انتظار می رود

اغلب این دندانپزشک است که اولین بار در یک معاینه معمول به دندان های نامرتب توجه می کند. اگر دندان های پشتی شما به درستی به هم نچسبند ، ممکن است دندانپزشک به شما توصیه کند به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. در اولین مشاوره ارتودنسی خود ، به احتمال زیاد تحت موارد زیر قرار خواهید گرفت:

 

یک امتحان شفاهی

عکس هایی از چهره و لبخند شما

اشعه ایکس دندان

اشعه ایکس پانوراما (360 درجه) از صورت و سر

برداشت هایی برای ایجاد قالب از دندان های شما

 

این آزمایشات به ارتودنتیست شما اطلاع می دهد که چگونه درمان خود را ادامه دهد و چه اقدامات ارتودنسی برای شما مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *