زمان عرضه ۲ درصد سهام «شستا»

زمان عرضه ۲ درصد سهام «شستا»

[ad_1]

محمود ملکوتی‌خواه با بیان اینکه می‌توانیم بورس را به دو بخش قبل و بعد از عرضه سهام شستا تقسیم کنیم، افزود: باور اینکه مشارکت مردم در اقتصاد و دور شدن از تصدی‌گری دولت با واگذاری شرکت‌های دولتی از طریق ابزارهای موجود در بازار سرمایه امکان‌پذیر است با ارائه موفقیت‌آمیز سهام شستا در بورس قوت گرفت که این امر موجب تحول واقعی در اقتصاد ایران خواهد شد.

به گزارش روابط‌عمومی شستا، ملکوتی‌خواه ادامه داد: از ۸ میلیارد سهم شستا که در بورس عرضه شد ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون سهم برای عموم و یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون سهم را برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در نظر گرفتیم که توسط سازمان بورس اختصاص داده شد، ضمن آنکه سازمان تامین‌اجتماعی باید ۲ درصد دیگر از سهام شستا را تا ۳ ماه بعد از عرضه اولیه در بورس عرضه کند.

وی درخصوص ارزش ذاتی شستا نیز گفت: ارزش ذاتی دارایی‌های شستا بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان است و با توجه به اینکه معمولا شرکت‌های سرمایه‌گذاری در زمان عرضه اولیه ۶۰ تا ۷۰ درصد NAV (خالص ارزش دارایی‌ها) عرضه می‌شوند، قیمت سهام پس از عرضه اولیه در بازار سرمایه براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

ملکوتی‌خواه با تاکید بر اینکه عموم مردم می‌توانند گزارش ماهانه «فعالیت مدیریت» را در کدال مشاهده و تجزیه و تحلیل کنند و همچنین گزارش‌های شش ماهه و یکساله حسابرسی شده نیز در کدال برای اطلاع‌رسانی عموم وجود دارد، گفت: یکی از مواردی که در میان عموم مردم در زمان عرضه شستا مطرح شد این بود که این نقدینگی حاصل از عرضه شستا به حساب دولت واریز می‌شود، درحالی‌که چنین نیست و این نقدینگی به حساب سازمان تامین‌اجتماعی واریز می‌شود و در راستای توسعه و اجرای پروژه‌های موردنظر، سرمایه‌گذاری می‌شود.

عضو هیات‌مدیره شستا تصریح کرد: با توجه به اینکه مالکیت شستا برای بیمه‌شدگان و بازنشستگان سازمان تامین‌اجتماعی است، تمام سرمایه جذب شده از طریق عرضه اولیه مستقیما به حساب سازمان تامین‌اجتماعی به‌عنوان متولی این شرکت واریز می‌شود و از آنجاکه از دارایی‌های سازمان تامین‌اجتماعی به‌عنوان دارایی‌های بین‌ نسلی یاد می‌شود، سازمان این نقدینگی را قاعدتا براساس بودجه سال ۱۳۹۹ سازمان تامین‌اجتماعی در پروژه‌های جدید برای حفظ منافع کارگران و بیمه‌شدگان سرمایه‌گذاری می‌کند.

عضو هیات‌مدیره شستا تصریح کرد: آن‌چه این روزها مورد سوال جدی است این است که سود و مزیت بورسی شدن شستا برای کارگران و بیمه‌شدگان سازمان تامین‌اجتماعی چیست؟ یکی از مزیت‌های بورسی شدن در ماده ۵۸ اساسنامه شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌اجتماعی تحت عنوان اندوخته‌ سرمایه‌ای، نهفته است. در ماده ۵۸ اساسنامه آمده است: سود خالص حاصل از فروش سهام موجود در سبد سهام شرکت در هر سال به حساب اندوخته سرمایه‌ای منتقل می‌شود و اندوخته سرمایه‌ای تا زمان ادامه فعالیت غیرقابل تقسیم است و سازمان تنها در شرایط خاص می‌تواند حداکثر تا ۲۰درصد از مبلغی در همان سال را به حساب اندوخته سرمایه‌ای بین صاحبان سرمایه تقسیم کند. این امر الزام دارد در صورت درآمد خالص حاصل از فروش دارایی‌ها باید بخش اعظم آن در پروژه‌های سرمایه‌گذاری جدید به‌کار گرفته شود که موجب حفظ سرمایه‌های بین‌ نسلی خواهد شد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *