زغال اکتیو

تصفیه گاز
فیلترهایی که کربن فعال دارند معمولاً در تصفیه هوا و تصفیه گاز مورد استفاده قرار می گیرند تا بخارات روغن ، بو و سایر هیدروکربن ها از هوا خارج شود. رایج ترین طرح ها از یک اصل فیلتراسیون 1 مرحله ای یا 2 مرحله ای استفاده می کنند که در آن کربن فعال در محیط فیلتر تعبیه شده است.

از فیلترهای کربن فعال برای حفظ گازهای رادیواکتیو موجود در هوا که از یک کندانسور توربین راکتور آب جوش هسته ای خالی شده استفاده می شود. تخت های بزرگ ذغال سنگ این گازها را جذب می کنند و آنها را در حالی که به سرعت در معرض گونه های جامد غیر رادیواکتیو قرار می گیرند حفظ می کند. مواد جامد در ذرات ذغال به دام می افتند ، در حالی که هوای فیلتر شده از آن عبور می کند.

تصفیه شیمیایی
کربن فعال معمولاً در مقیاس آزمایشگاهی برای خالص سازی محلولهای مولکولهای آلی حاوی ناخالصیهای آلی رنگی ناخواسته استفاده می شود.

فیلتراسیون بر روی کربن فعال در فرآیندهای ریز شیمیایی و دارویی در مقیاس بزرگ برای همین منظور استفاده می شود. کربن یا با محلول مخلوط می شود و سپس در یک فیلتر فیلتر می شود یا بی حرکت می شود.

جیوه شستشو
کربن فعال ، غالباً با گوگرد [18] یا ید تزریق می شود ، به طور گسترده ای برای به دام انداختن انتشار جیوه از نیروگاه های زغال سنگ ، سوزاندن پزشکی و از گاز طبیعی در چاه استفاده می شود. این کربن محصولی خاص است که بیش از 4.00 دلار در هر کیلوگرم هزینه دارد. [ نیاز به استناد ]

از آنجا که اغلب بازیافت نمی شود ، کربن فعال شده با جیوه معضل دفع را ارائه می دهد. [19] اگر کربن فعال حاوی کمتر از 260 ppm جیوه باشد ، مقررات فدرال ایالات متحده اجازه می دهد تا برای دفن زباله تثبیت شود (به عنوان مثال در بتن به دام افتد). [ نیاز به استناد ] با این وجود ، زباله های حاوی بیشتر از 260 پی پی ام در زیر مجموعه جیوه بالا در نظر گرفته می شود و ممنوعیت دفن زباله (قانون سرزمین ممنوع). [ نیاز به استناد ] این ماده اکنون در انبارها و معادن متروکه با سرعت تقریبی 100 تن در سال جمع می شود. [ نیاز به استناد ]

مشکل دفع کربن فعال شده با جیوه مختص ایالات متحده نیست. در هلند ، این جیوه تا حد زیادی بهبود می یابد [ استناد مورد نیاز ] و کربن فعال با سوختن کامل ، با تشکیل دی اکسید کربن (CO2) دفع می شود.

منبع: فروش کربن فعال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.