گروهی بین‌المللی از زمین‌شناسان که تعداد قابل‌توجهی از دانشمندان استرالیایی و نیوزیلندی در بین آن‌ها دیده می‌شود، پیشنهاد داده‌اند صفحه‌ای به وسعت پنج‌میلیون کیلومترمربع شامل نیوزیلند و نووِل‌کَلِدونی (نیوکالدونیا) را که زیر آب‌های مواج غرب اقیانوس آرام قرار دارد و از نظر زمین‌شناختی مستقل از صفحات مجاور است، قاره‌ای جدید خوانده شود. آن‌ها برای این قاره‌ی جدید، عنوان «زیلاندیا» (Zealandia) را پیشنهاد داده‌اند.

چگونه شکل گرفت؟

زمین‌شناسان می‌گویند محدوده‌ی زیلاندیا حدود ۱۰۰میلیون سال پیش از ابرقاره‌ی «گُندوانا» جدا شد. حرکت‌های خاص این منطقه به کشیدگی و نازک شدن پوسته‌ی زمین و در نهایت، غرق‌ شدن این ناحیه منجر شده است، به‌طوری‌که امروزه تنها شش درصد آن در قالب دو منطقه‌ی نیوزیلند و نووِل‌کَلِدونی از سطح آب بیرون مانده‌اند.

۱۷۰-million-years-ago-1

چه شواهدی وجود دارد؟

پژوهشگران می‌گویند نقشه‌های ماهواره‌ای براساس میدان گرانشی زمین به‌وضوح نشان می‌دهد که زیلاندیا، عارضه‌ی زمین‌شناختی یکپارچه‌ای است که از نزدیکی سواحل شمال‌شرقی استرالیا تا آن‌سوی جزایر نیوزیلند کشیده شده است. نمونه‌برداری از بستر اقیانوس هم نشان داده است که زیلاندیا از پوسته‌ی قاره‌ای سبک و دست‌نخورده‌ای تشکیل شده که نشانی از صخره‌های آتش‌فشانی تیره‌رنگ که صفحه‌های زمین‌شناختی اقیانوسی اطراف را تشکیل داده‌اند، در آن‌ دیده نمی‌شود.

چه‌کسی باید آن ‌را تأیید کند؟

هیچ سازمان بین‌المللی‌ای برای رسمیت بخشیدن به قاره‌های زمین وجود ندارد و از آن جالب‌تر این‌که تعریف واحدی برای «قاره» وجود ندارد. جغرافیدانان آسیا و اروپا را دو قاره‌ی جدا تعریف می‌کنند، درحالی‌که زمین‌شناسان، این دو منطقه را قاره‌ی «اوراسیا» می‌نامند. پژوهشگران امیدوارند با ارائه‌ی شواهد خود به اجماعی جهانی بین زمین‌شناسان برسند تا در آینده‌ی نه‌چندان دور، کتاب‌های درسی به توضیح هشت قاره‌ی زمین بپردازند.

 

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.