وحید نوروزی دنیای شیمی دنیای بزرگ و وسیعی است که در آن هر روز باید منتظر اتفاق‌های جالب و زیادی باشیم، ولی بیشتر اوقات از این اتفاق‌ها بی‌خبر می‌مانیم و تنها زمانی متوجه پیشرفت‌های حوزه‌ی علم شیمی می‌شویم که آن‌ها در قالب محصول‌های مدرن و تکنولوژی‌های نوظهور وارد زندگی روزمره‌ی ما می‌شوند. حوزه‌ی این علم مدرن شامل مواردی مانند سنتز و تولید مواد دارای خاصیت‌های جالب، جدید و اعجاب‌انگیز، عرضه‌ی منابع جدید تولید و ذخیره‌ی انرژی، معرفی داروهای جدیدتر و البته مؤثرتر، ایجاد روش‌های نوین آنالیز و بررسی گونه‌های شیمیایی چه درون لوله‌های آزمایش‌مان و چه در محیط‌های زیستی و… می‌شود که با توجه به گستردگی موضوع، انتخاب مهم‌ترین اتفاق پیش ‌رو از میان آن‌ها در سال جدید دشوار است.

یکی از پیشرفت‌های اخیر در شیمی، پلیمرهایی بوده‌اند که خواص اعجاب‌انگیز دارند

یکی از پیشرفت‌های اخیر در شیمی، پلیمرهایی بوده‌اند که خواص اعجاب‌انگیز دارند. لزوم معرفی این دسته از مواد پلیمری، برطرف کردن نقص پلیمرهای پیشین است. حتما با تجربه‌ی پنچر شدن لاستیک خودرویی که با آن سفر کرده‌اید، روبه‌رو شده‌اید، اتفاقی که در یک روز گرم تابستانی یا یک روز سرد زمستانی خاطره ناخوشایندی است. نسل جدید پلیمرهایی که در راه هستند، می‌توانند برای پنچری خودروی شما راه حل مناسبی ارائه کنند؛ «پلیمرهای خود ترمیم‌گر». این پلیمرها موادی هستند که چنانچه قسمتی از آن‌ها دچار پارگی شود، قادر هستند با یک راه‌حل بی‌دردسر مانند لمس کردن یا به‌کارگیری ابزارهای ساده، خود را سرپایی ترمیم کنند و دیگر نیازی به تعویض آن‌ها نیست. این ویژگی سبب افزایش عمر آن‌ها می‌شود و می‌تواند راه‌حل مناسبی برای کاهش دورریز مواد و پیشگیری از آلودگی محیط‌زیست باشد.
این اتفاق را می‌توان همسنگ اختراع اولین پلیمرها برای راحت‌تر چرخیدن چرخ خودروها در اواخر قرن نوزدهم دانست که تحول عظیمی در صنعت حمل‌ونقل بود. پس بهتر است منتظر بمانیم و ببینیم کی می‌توانیم از این مواد اعجاب‌انگیز استفاده کنیم.

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.