بعید است که خبر غیرمنتظره‌ی انتخاب «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوریخواه را به ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده نشنیده باشید. این اتفاق از آن‌رو غیرمنتظره بود که بسیاری از نظرسنجی‌های معتبر حتی تا روز آخر از پیشتازی «هیلاری کلینتون»، نامزد حزب دموکرات حکایت داشت و آرای مردمی او را، حدود چهار درصد بیشتر از ترامپ عنوان می‌کرد. بیشتر این نظرسنجی‌ها طی چندده سال گذشته به‌خوبی توانسته‌اند نتایج نهایی را پیش‌بینی کنند و موفقیت این روش‌ها به‌قدری بالا بوده است که به صنعتی مهم تبدیل شده‌اند؛ اما سوال مهم این‌جاست که چرا تعداد زیادی از نظرسنجی‌ها که از روش‌های متنوعی استفاده می‌کنند، این بار همگی دچار خطایی مشابه شده و به چنین شکست بزرگی دچار شده‌اند؟ با پروفسورها همراه شوید.
جالب‌تر این‌که این اختلاف حتی در تنها نظرسنجی بزرگی که ترامپ را برنده‌ی انتخابات می‌دانست، دیده می‌شود. نظرسنجی «لس‌آنجلس‌تایمز/دانشگاه کالیفرنیای جنوبی» پیش‌بینی کرده بود که ترامپ، کلینتون را با اختلاف سه درصد شکست خواهد داد و این درحالی است که آرای مردمی کلینتون به‌میزان دو دهم درصد بیشتر بود.
برای آن‌که نتایج نظرسنجی قابل‌اعتنا باشد، دست‌کم هزار نفر باید در آن شرکت کنند که از نظر جنسیت، نژاد، تحصیلات، سطح درآمد و توزیع جغرافیایی متناسب با جمعیت عمومی محسوب شوند. بخشی از این نظرسنجی‌ها براساس انتخاب تصادفی مخاطب از طریق خط تلفن ثابت یا نظرسنجی آن‌لاین انجام می‌شود؛ اما طی سال‌های اخیر، تعداد تلفن‌های خط ثابت کاهش پیدا کرده است و بیشتر مردم از گوشی‌های همراه استفاده می‌کنند که شماره‌ی تماس‌گیرنده را نمایش می‌دهد. اغلب افراد از پاسخگویی به شماره‌های ناشناس خودداری می‌کنند و به‌این ترتیب، کار نظرسنجی دشوارتر می‌شود. در نظرسنجی‌های آن‌لاین هم وضعیت بهتر نیست.

این سیستم دیگر پاسخگوی نیازهای دنیای مدرن نیست و باید در آن بازنگری شود

از سوی دیگر به‌نظر می‌رسد بیشتر نظرسنجی‌ها امسال به سفیدپوستان روستایی و فاقد تحصیلات دانشگاهی کم‌توجهی کردند و این در حالی است که نتایج انتخابات از سهم عمده‌ی آرای این افراد در موفقیت ترامپ حکایت دارد. مشارکت پایین مردم در انتخابات و افزایش تعداد آرای سرگردان هم در گسترش این اختلاف مؤثر بود. امسال ۵۵.۶ درصد واجدین شرایط در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده شرکت کردند که پس از انتخابات بحث‌برانگیز سال  ۲۰۰۰ و رقابت بین «جورج بوش پسر» و «ال گور»، کمترین میزان مشارکت را در قرن بیست‌ویکم رقم زده است.
بسیاری از کارشناسان معتقدند شکست بزرگ نظرسنجی‌های اخیر در همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا (سال‌گذشته) و انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده، حاکی از آن است که این سیستم دیگر پاسخگوی نیازهای دنیای مدرن نیست و باید در آن بازنگری شود.

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.