حسین رحمانی| به نظر شما اقتباسی سینمایی از روی داستان «غول بزرگ مهربان» اثر «رول دال» برای استیون اسپیلبرگ کار ساده‌ای بوده است؟ پس دوباره فکر کنید! اسپیلبرگ این فیلم را «نخستین داستان پریان» خود دانسته و گفته که بعد از «پارک ژوراسیک»، در فرایند تولید هیچ فیلمی به اندازه‌ی این یکی، با چالش‌های فنی و تکنیکی روبه‌رو نشده است. «غول بزرگ مهربان» هرچند حضور چندان موفقی در گیشه نداشت (فیلم با بودجه‌ی ۱۴۰ میلیون دلاری ساخته شد، اما در چند هفته‌ی اول نمایش در آمریکا فقط ۵۰ میلیون دلار فروخته است)، اما نظر مساعد منتقدان زیادی را جلب کرد. گرچه اسم اسپیلبرگ هم نتوانست این فیلم را به اثری پرفروش تبدیل کند، اما دستاوردهای فنی او در تولید غول بزرگ مهربان، به احتمال زیاد در تاریخ سینما ماندگار خواهد شد.

در دانستنیهای شماره‌ی صد و شصت و دوم سراغ «رول دال»، ادبیاتش، تجربیاتش در هالیوود و فیلم‌های اقتباسی از آثار او و به ویژه «غول بزرگ مهربان» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ رفته‌ایم. اما در پروفسورها بخشی از این پرونده را مرور خواهیم کرد و تریلر فیلم «غول بزرگ مهربان» را هم خواهیم دید.

 

اسپیلبرگ و چالش‌های فنی

فیلم «غول بزرگ مهربان» اثر بزرگ دیگری از استیون اسپیلبرگ، کارگردان کهنه‌کار سینماست. زمانی که خبرنگار مجله‌ی امپایر به بهانه‌ی پایان ساخت این فیلم در نیویورک با اسپیلبرگ ملاقات کرد، خیال اسپیلبرگ کاملا آسوده به نظر می‌رسید. او با آیفونش ویدئوهایی از پشت صحنه‌ی غول بزرگ مهربان را نشان می‌داد و منتظر آغاز فرایند تولید «ایندیانا جونز» بعدی بود؛ «فعلا فقط می‌توانم بگویم یک مک‌گافین داریم». اسپیلبرگ از ناتوانی‌اش در ساختن کمدی هم صحبت کرد: «می‌خواستم «ملاقاتب ا والدین» را خودم بسازم، ولی متوجه شدم که اگر این فیلم را شخصا کارگردانی کنم، نابودش خواهم کرد.» اما این رفتار گرم او ممکن است چالش‌های سه سال گذشته‌اش را پنهان کند. فرآیند تولید غول بزرگ مهربان، مسیری دشوار و نفس‌گیر بود که طی آن، باید از گردنه‌های دشوار تکنیکی عبور می‌کردند. گردنه‌هایی که گذشتن از آن‌ها ناممکن به نظر می‌رسید و تولید این فیلم را به یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های زندگی حرفه‌ای اسپیلبرگ تبدیل کرد.

ارتباط شخصی کارگردان با داستان زمانی آغاز شد که در سال ۱۹۸۲، رمان رول دال را برای پسر اولش «مکس» می‌خواند. غول بزرگ مهربان به‌عنوان دنباله‌ای بر «دنی، قهرمان جهان»، داستان دختربچه‌ی یتیم ۱۰ ساله‌ای به نام «سوفی» را روایت می‌کند که با غول بزرگ مهربانی مواجه می‌شود. غولی که کارش دمیدن رویا به اتاق‌های خواب کودکان است و درگیر ماجرایی است که غول‌های آدمخوار و ملکه‌ی انگلیس در آن دخیلند. اما غول بزرگ مهربان، فقط نوک کوه یخِ علاقه‌ی اسپیلبرگ به نویسنده‌ی این رمان را نشان می‌دهد…

بیایید تریلر رسمی غول بزرگ مهربان را با هم تماشا کنیم.

تریلر غول بزرگ مهربان

 

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.