zoom 02
زومویژه

زوم: موافقان و مخالفان مهاجرت علمی

مهاجرت به کشورهای دیگر به انسان این امکان را می‌دهد که به شکل ملموس و از نزدیک با ملل دیگر، فرهنگ‌های جدید، نگاه‌های متفاوت نسبت به دنیا و روش‌های زندگی مختلف آشنا بشود.

آپارتمان تسخیرشده
تازه‌هافراتر از علمویژه

فرار از آپارتمان تسخیرشده

خانم «تیسی بروس» که به همراه فرزند یک‌ساله‌اش در کشور انگلستان زندگی می‌کند، مدعی است که به دلیل اتفاقاتی که نشان می‌دهند آپارتمانش تسخیر شده است، مجبور به فرار از آن‌جا شده است.

۰۱ Cover crop
زومویژه

مهاجرت علمی از چه زمانی در ایران آغاز شده و چرا در سال‌های اخیر روند آن سرعت گرفته است؟

در اولین شماره‌ی «زوم» سراغ موضوعی رفته‌ایم که در سال‌های اخیر ذهن خیلی از اطرافیانمان را درگیر خود کرده است.

Jeld 178 crop
تازه‌هاویژه

همراه با ایلان ماسک در شماره‌ی ۱۷۸ دانستنیها

«مرکز کنترل شمار معکس را از ۱۰ شروع کرد و جمعیت حاضر خیلی زود با صدای بلندگوها هم‌صدا شدند: پنج، چهار، سه، دو و یک. سکوت تنها لحظه‌ای طول کشید و عرش سهمگین موتورها به یک‌باره هر صدایی را در خود غرق کرد. موشک آرام‌آرام به سوی فضا اوج گرفت و لحظاتی بعد در افقی

علم
ویژهیادداشت

نامزده‌های پست ریاست‌جمهوری و چند سوال ساده

تعطیلات نوروز که به پایان رسید، تمام فضای رسانه‌ای کشور غرق در خبرهای انتخاباتی شد؛ این‌که کدام چهره نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود و از آن یکی طیف، چه کسانی خود را کاندیدای ریاست جمهوری می‌کنند.

یواس‌اس جرالد فورد
تازه‌هاویژه

بزرگ‌ترین کشتی جنگی جهان

ابرناو هواپیمابر «CVN-78» که به یاد سی‌وهشتمین رئیس‌جمهور ایالات‌متحده‌ی آمریکا، «یواس‌اس جرالد فورد» نام‌گذاری شده است.

جلد مجله دانستنیها شماره ۱۷۷
تازه‌هاویژه

با مرگبارترین گروه مخفی جهان در شماره‌ی ۱۷۷ دانستنیها

«این گروه بدون قانون زندگی می‌کنند. آن‌ها در کوهستان‌ها به سر می‌برند و تقریبا تسخیرناپذیر هستند؛ زیرا هنگام جنگ به قلاع استواری که دارند، پناه می‌برند. در میان خود، امیری دارند که ترسش در دل همه‌ی امرا، چه دور و چه نزدیک و همچنین شهریاران مسیحی همجوار رخنه کرده است؛ زیرا او عادت دارد که به طریق مرموز و حیرت‌انگیزی آن‌ها را به قتل برساند.»

تلسکوپ گایا
ویژهیادداشت

امسال تلسکوپ‌ «گایا» امکانات مهمی را در اختیار ما قرار می‌دهد

بالاخره تصمیم گرفتم حوزه‌ی اخترشناسی را انتخاب کنم و از مهم‌ترین اتفاق آن بنویسم: احتمال «شناسایی بیگانگان» (دقت کنید که «شناسایی» با «تماس» فرق می‌کند).

۱-M
ویژه

⁣برای رانندگی با پراید روی ماه چه تغییراتی باید در آن ایجاد کرد؟

⁣فضانوردان مأموریت «آپولو» برای رانندگی روی سطح ماه مجبور بودند سوار بر وسیله‌ای درشکه‌مانند شوند. اما اگر روزی بخواهید دریای آرامش ماه را با پراید خود طی کنید، آیا می‌دانید چه تغییراتی باید در خودروی محبوب خود بدهید؟

پریسما
دیجیتالفناوریویژه

معرفی اپ پریسما: با تشکر از پیکاسو، ونگوگ و دیگران

کافیست اپلیکیشن «پریسما» (Prisma) را که به نظر ما بهترین اپ سال است، روی دستگاه اندرویدی یا آی‌او‌اس خود نصب کنید. بعد از نصب، فاصله‌ی شما با داشتن یک اثر هنری تنها چند لمس ساده است.

بتمن
هنر، ادبیات و سرگرمیویژه

سالی که ابرقهرمان‌ها گیشه را فتح کردند

بیایید با هم نگاهی بیندازیم به مهم‌ترین اتفاقات سینمایی علمی-تخیلی و فانتزی امسال، سالی که طبق انتظارها به کام ابرقهرمان‌ها و تا حدودی انیمیشن‌هاست.

محمد مهدیان
ویژه

گفت‌وگوی اختصاصی با محمد مهدیان، پژوهشگر ایرانی فعال در گوگل

او یکی از پژوهشگرانی است که سال‌ها در غول جست‌وجوی اطلاعات، گوگل، کار کرده و هنوز هم در همان‌جا مشغول به کار است؛ با وجود این، کاملا بی‌تکلف و بسیار ساده درباره‌ی زندگی و موفقیت‌هایش حرف می‌زند.