فضاپیمای «داون» «ناسا» (به‌معنی سپیده‌دم) توانسته است ترکیبات آلی روی سطح سیاره‌ی کوتوله‌ی «سرس» را کشف کند. پس از کشف ذخایر یخ آب و ترکیبات معدنی کربنات که به‌نظر می‌رسد منشأ نقاط درخشان اسرارآمیز مشاهده‌شده بر سطح سرس باشند، کشف اخیر به ‌این معنی است که بزرگ‌ترین جسم در کمربند سیارک‌ها، تمام مواد معدنی لازم و شرایط مناسب برای پیدایش حیات اولیه را دارد.
ترکیبات آلی مانند کربوهیدرات‌ها، نوکلئیک‌اسیدها و پروتئین‌ها، بنیادی‌ترین واحدهای سازنده‌ی حیات هستند و به‌جز زمین، روی برخی شهاب‌سنگ‌ها و همچنین سیاره‌ی سرخ هم دیده شده‌اند. شواهد موجود این فرضیه را مطرح کرده است که این ترکیبات در فضا شکل می‌گیرند، به‌تدریج خود را به سطح سیارات می‌رسانند و اگر شرایط مساعدی برقرار بود، ساده‌ترین شکل‌های حیات را به‌وجود می‌آورند.
پژوهشگران می‌گویند کشف مولکول‌های آلی بر سطح سرس، احتمالا پس از زمین، واضح‌ترین و تردیدناپذیرترین نمونه از وجود ترکیبات آلی در اجرام منظومه‌ی شمسی است. ترکیبات آلی شناخته‌شده در شهاب‌سنگ‌هایی که بر سطح زمین سقوط کرده‌اند، پژوهشگران را به وجود چنین ترکیباتی در سیارک‌های سرگردان در فضای منظومه‌ی شمسی مشکوک کرده بود، اما تاکنون نشانه‌ای مستقیم از وجود مولکول‌های آلی در هیچ سیارکی به‌دست نیامده بود.
فضاپیمای داون در حال نقشه‌برداری از سطح سرس با استفاده از طیف‌سنج فروسرخ خود بود که توانست این ترکیبات مهم را شناسایی کند. طیف‌سنج با شناسایی طول ‌موج‌های جذب‌شده در سطح سرس و مقایسه‌ی آن‌ها با طیف مواد شناخته‌شده، می‌تواند ترکیبات شیمیایی موجود در سطح اجرام را تشخیص دهد. دانشمندان با بررسی داده‌های ارسالی داون، خط جذبی واضحی را در طول ‌موج ۳.۴ میکرومتر تشخیص دادند که نشانه‌ی منحصربه‌فرد ترکیبات آلی است. جالب‌تر این‌که پراکندگی این خط جذبی در سراسر سرس یکسان نبود و در اطراف دهانه‌ای برخوردی‌ای به‌نام «Ernutet» تمرکز بیشتری داشت.
پژوهشگران در مورد منشأ این ترکیبات هنوز نظر واحدی ندارند. برخی پژوهش‌های پیشین این فرضیه را مطرح کرده که ترکیبات آلی هم مشابه ذخایر کربنات، طی فرایندهای زمین‌گرمایی زیرسطحی تشکیل می‌شوند و به‌تدریج راه خود را به سطح جسم مورد نظر باز می‌کنند. فرضیه‌ای دیگر می‌گوید که این ترکیبات به‌شکل ابری در فضا سرگردان هستند و در نزدیکی این اجرام بر سطح آن‌ها باریده‌اند.
کشف ترکیبات آلی بر سطح سرس هر چند خبر هیجان‌انگیزی است، اما هنوز نیازمند اطلاعات بیشتری هستیم تا بتوانیم از احتمال وجود حیات بر سطح نزدیک‌ترین سیاره‌ی کوتوله به خورشید صحبت کنیم.

  ترکیبات آلی (سرخ رنگ) در اطراف دهانه‌ی Ernutet

ترکیبات آلی (سرخ رنگ) در اطراف دهانه‌ی Ernutet

دیدگاه های وب سایت

  1. راسوی خفته
    پاسخ دادن

    زیر دریایی یه گازی داره که باعث میشه زیر آب بمونه یا بیاد بالا وقتی مخزنش پرگاز باشه میاد بالا وقتی هم که خالی باشه میاد پایین اکه مخزنش رو بترکونی غرق میشه

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.