روسیه نخستین تصویر از تازه‌ترین موشک بالستیک میان‌قاره‌ای خود را منتشر کرد. این موشک عظیم که «RS-28 Sarmat» نام دارد و از سوی ناتو «Satan-2» لقب گرفته است، محموله‌ای چنان عظیم از کلاهک‌های هسته‌ای را حمل می‌کند که با یک فروند از آن‌ها می‌توان منطقه‌ای به وسعت کشور فرانسه یا ایالت تگزاس را با خاک یکسان کرد. در ادامه با پروفسورها همراه شوید.

مشخصات آن چیست؟

این موشک عظیم بیش‌از ۱۰۰ تن وزن دارد، سوخت مایع مصرف می‌کند و از درون سیلوهای زیرزمینی پرتاب می‌شود. برد آن بالغ بر ۱۰هزار کیلومتر است و به بیشترین سرعت ۲۰ ماخ (۲۰ برابر سرعت صوت، معادل ۲۴۵۰۰ کیلومتر بر ساعت) می‌رسد. این موشک می‌تواند کلاهکی به وزن ۱۰ تن را با خود حمل کند که معادل ۱۰ کلاهک هیدروژنی سنگین یا انبوهی از تجهیزات مقابله با پدافند موشکی است.

در چه مسیری حرکت می‌کند؟

موشک RS-28 در پاسخ به «سیستم جهانی حمله‌ی موشکی ایالات‌متحده» (PGS) ساخته و به طور اختصاصی برای عبور از سیستم پدافند موشکی ایالات‌متحده طراحی شده است. این موشک می‌تواند از مدارهای قطبی برای رسیدن به هدف استفاده کند و با عبور برفراز قطب‌های شمال یا جنوب، از مسیرهای پیش‌بینی‌نشده‌ای که راداری آن‌ها را زیر نظر ندارد، بیشترین بهره‌برداری را ببرد. البته طرح استفاده از مدارهای قطبی چیز جدیدی نیست و اتحاد جماهیر شوروی در دوران جنگ سرد، این ایده را امتحان کرده بود.

چه‌وقت عملیاتی می‌شود؟

قرارداد ساخت این موشک‌ها سال ۲۰۱۱ (۱۳۹۰) بین دولت روسیه و «دفتر طراحی موشک مکایِف» به امضا رسید. قرار بود نخستین موشک‌ها سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹) تحویل داده شوند، ولی برنامه دو سال جلوتر افتاده است و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰) موشک‌های RS-28 در سراسر خاک روسیه مستقر شده باشند.

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.