دست‌اندرکاران پروژه‌ی «Perlan» در تلاشند با پرواز دادن گلایدری در ارتفاع ۱۵۴۴۵ متری از سطح زمین، رکورد پرواز با گلایدر را شکسته و گامی بزرگ در راستای سر خوردن تا مرز فضا بردارند. همراه پروفسورها باشید.

 

گلایدر پرلان ۲ چه ویژگی‌هایی دارد؟

گلایدر «Perlan2» هواپیمایی ساخته‌شده از فیبر کربن است که به کابین تحت‌فشاری مجهز است تا بتواند خلبان را به ارتفاعات بالا برساند. این گلایدر برای پرواز پایدار در ارتفاع ۲۷هزار متری طراحی شده است، محیطی که فشار هوا در آن فقط دو درصد فشار هوا در سطح دریا است و به نظر نمی‌رسد شرایط مساعدی برای پرواز هواپیماهای بدون موتور داشته باشد. البته طبق برنامه قرار است پرلان۲ امسال در ارتفاع ۱۵۴۴۵ متری پرواز کرده و سال آینده شانس خود را در ارتفاع ۲۷هزار متری امتحان کند.

چرا مهم است؟

پژوهشگرانی از این گلایدر برای بررسی سطح ذرات معلق و گازهای گلخانه‌ای (ازن، کربن‌دی‌اکسید، بخار آب و…) و جریان‌های باد در لایه‌های تروپوسفر و استراتوسفر و همچنین گرد‌آوری هر نوع اطلاعات ممکن از مبادله‌ی انرژی و گازهای مختلف بین این دو لایه‌ی مهم جو استفاده می‌کنند. ویژگی هدایت گلایدر به پرلان ۲، امکان می‌دهد تا برخلاف بالن‌های هواشناسی در قید وزش باد نباشند و زمان بیشتری را روی نقاط دلخواه پرواز کنند.

آینده‌ی این پروژه چیست؟

پژوهشگران امیدوارند که این گلایدر در آینده بتواند به سیستم هدایت خودکار مجهز شده و همانند پهپادها، زمانی طولانی به گردآوری اطلاعات بپردازد. همچنین امید می‌رود این گلایدر به ارتفاع ۳۰هزار متری صعود کند، جایی که چگالی هوا شبیه به سطح سیاره‌ی سرخ است و شبیه‌سازی پرواز کاوشگری بال‌دار را در مریخ، امکان‌پذیر می‌کند.

گلایدر پرلان ۲ گلایدر پرلان ۲

دیدگاه های وب سایت

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.