شرکت «سانتیاگو کالاتراوا» (Santiago Calatrava) به‌تازگی از پروژه‌ی جاه‌طلبانه‌ی خود در قلب شهر لندن رونمایی کرد. این پروژه‌ی یک میلیارد پوندی (۱.۲۶ میلیارد دلاری) که نخستین پروژه‌ی این شرکت معماری بین‌المللی مشهور در انگلیس، «Peninsula Place» (به‌معنی تحت‌اللفظی موقعیت شبه‌جزیره) نام دارد و اماکن مختلفی را مانند رستوران‌های مختلف،‌مراکز تجاری و تفریحی، ایستگاه مترو و ایستگاه اتوبوس در خود جای داده است.
طرح‌های کامپیوتری از این پروژه‌، نمای چشم‌نواز و باشکوهی را از این پروژه به تصویر کشیده‌اند که با هزینه‌ی گزاف یک میلیارد پوندی آن تناسب دارد. این مجموعه شامل یک باغ زمستانی و چندین گالری است که برج‌هایی سه‌گانه بر فراز آن‌ها به آسمان برخاسته‌اند. این برج‌ها شامل فضای اداری، آپارتمان و هتل خواهند بود.
فضایی بالغ بر ۱۳۰هزار مترمربع از طبقات پایین و همکف به سالن‌های تئاتر، سینما و موزه‌ی هنرهای تجسمی اختصاص خواهد یافت و بخشی دیگر از آن بین کافه‌ها و فروشگاه‌های مختلف تقسیم خواهد شد. این برج‌های زیبا در نزدیکی «O2 Arena» و در ساحل رودخانه‌ی «تیمز» احداث خواهند شد و پلی باشکوه که الگوهای اختصاصی کالاتراوا در جای‌جای آن دیده می‌شود، مجموعه را به ساحل مقابل رودخانه مرتبط می‌کند.

 

۱

«پنینسولاپلِیس» بخشی از پروژه‌ی عظیم ۱۰.۵ میلیارد دلاری توسعه‌ی شبه‌جزیره‌ی «گرینویچ» در لندن است که با هدف ساختن ۸۰۰ دستگاه خانه‌ی جدید به‌دست پیمانکاران و معمارانی مانند «Knight Dragon» و «Allies & Morrison» در حال اجراست. مدیران پروژه قول داده‌اند که ۲۰۰ دستگاه از این خانه‌ها متناسب با قدرت خرید قشر متوسط جامعه آماده خواهند شد، اما به‌نظر نمی‌رسد که باتوجه به بودجه‌ی عظیم این پروژه و قیمت بالای املاک در شهر لندن، این ادعا آن‌قدرها به واقعیت نزدیک شود.
در شرایطی که انگلیسی‌ها مقدمات اجرایی خروج از اتحادیه‌ی اروپا را آغاز کرده‌اند و مشکلات اقتصادی و اجتماعی متنوعی را در این راه پیش رو دارند، انتشار خبر احداث این پروژه‌ی زیبا و جاه‌طلبانه در کنار پروژه‌های دیگری مانند ساختمان جدید «اپل» در شهر لندن، خبری خوشحال‌کننده برای شهروندان و بازار املاک در این شهر است. این درحالی است که در جامعه‌ی علمی و تحقیقاتی انگلیس، موجی از ناباوری و افسردگی حاکم است و تصمیمات دولت این کشور برای خروج از سازمان‌های بزرگی مانند «Euratom» که پروژه‌ی «راکتور گداخت هسته‌ای ITER» ‌زیر نظر آن فعالیت می‌کند، با اعتراض‌های گسترده‌ی جامعه‌ی علمی مواجه شده است.

دیدگاه های وب سایت

  • امین نقی زاده
   پاسخ دادن

   درست ؛ ولی تو کلیات نوشته های مورخین تفاوتی نداره و تنها مشکل تو جزئیات و بزله گویی بعضی از آن ها هست ؛ به عنوان مثال همه میدانیم که خشایارشاه به یونان لشگر کشید اما عده ای لشکر او را 1 میلیون نفره و عده ای 200 هزار نفره می گویند.

   • mohammad
    پاسخ دادن

    خب این اتفاقات در اصل تاریخ تاثیر نداره بنا براین ما تاریخ رو درست می دونیم و فقط اختلاف در روایات مختلفشون که البته امروزه اونا رو هم بر اساس اعتبار بیان و مدارک موجود رده بندی می کنن پس دیگه مشکلی پیش نمیاد

 1. Taha
  پاسخ دادن

  تاریخ و باستان شناسی سست ترین بنیاد رو دارن چون با یه کشف جدید و یا پیدا شدن یه کتاب قدیمی امکان داره تمام دانسته های قبلیمون کاملا غلط بشه و کلا داستان عوض بشه!

 2. سیروس
  پاسخ دادن

  هرچی قبل تر میریم درصد واقعیت کم تر و کم تر میشه.مخصوصا تاریخ قبل از 1000 سال پیش.درصد دروغ حقیقتش 50 50 هستش.مخصوصا تاریخی که مربوط به یه کشور کوچیک با جمعیت نه چندان زیادی باشه.

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.