جرم منفی
تازه‌ها

مایعی با جرم منفی

فیزیکدانان «دانشگاه ایالتی واشنگتن»، مایع ابرشاره‌ای تولید کرده‌اند که رفتاری مانند جرم منفی دارد.

۲-skulls
تازه‌ها

هابیت‌های انسان‌ریخت

سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۲) بود که باستان‌شناسان، استخوان‌های گونه‌ی جدیدی از موجودات شبیه به انسان را در غارهای جزیره‌ی فلورس اندونزی کشف کردند و آن را Homo floresiensis نامیدند.

انسان ریخت‌ ها
تازه‌ها

فتح آمریکا در ۱۳۰,۰۰۰ سال پیش؟

گروهی از پژوهشگران با بررسی تعدادی سنگ شکسته و استخوان‌های ترک‌خورده‌ی «ماستودون» در کالیفرنیا ادعا کرده‌اند که این آثار مربوط به انسان‌ها یا انسان‌ریخت‌هایی است که ۱۳۰هزار سال پیش در آمریکای شمالی می‌زیسته‌اند.

anomaly
تازه‌ها

گوی‌ها در ارتفاع بالا

آن روز برای قدم زدن بیرون رفته بودم. هوا آفتابی، بدون ابر و بسیار لذت‌بخش بود. در حال قدم زدن بودم که نگاهم به تیر برق و سیم‌های مخابراتی روی آن افتاد.

آپارتمان تسخیرشده
تازه‌هافراتر از علمویژه

فرار از آپارتمان تسخیرشده

خانم «تیسی بروس» که به همراه فرزند یک‌ساله‌اش در کشور انگلستان زندگی می‌کند، مدعی است که به دلیل اتفاقاتی که نشان می‌دهند آپارتمانش تسخیر شده است، مجبور به فرار از آن‌جا شده است.

Jeld 178 crop
تازه‌هاویژه

همراه با ایلان ماسک در شماره‌ی ۱۷۸ دانستنیها

«مرکز کنترل شمار معکس را از ۱۰ شروع کرد و جمعیت حاضر خیلی زود با صدای بلندگوها هم‌صدا شدند: پنج، چهار، سه، دو و یک. سکوت تنها لحظه‌ای طول کشید و عرش سهمگین موتورها به یک‌باره هر صدایی را در خود غرق کرد. موشک آرام‌آرام به سوی فضا اوج گرفت و لحظاتی بعد در افقی

محمدطه قوچکانلو
تازه‌ها

روشنایی‌های شب

این تصویر شگفت‌انگیز از آسمان شب را«محمدطه قوچکانلو»، عکاس ایرانی در سواحل دریای عمان ثبت کرده است.

شش نانوخودرو برای کسب  عنوان نخست روی پیست طلایی تولوز به رقابت می‌پردازند
تازه‌ها

فرمول‌وان در مقیاس نانو

شش تیم از سه قاره‌ی جهان در جنوب فرانسه جمع شده‌اند تا توانایی خودروهای مولکولی خود را روی پیستی از طلا زیر میکروسکوپ محک بزنند.

نمایی از میمی‌ویروس زیر میکروسکوپ
تازه‌ها

کشف نوعی ویروس جدید، بحث بر سر چینش درخت حیات را داغ‌تر کرد

زیست‌شناسان تکاملی نمی‌دانند که ویروس‌ها را در کدام بخش درخت حیات باید قرار دهند، اما کشف دسته‌ی جدیدی از ویروس‌های غول‌پیکر که«کلوسنوی‌ویروس» (klosneuvirus) نام گرفته‌اند، ممکن است همان حلقه‌ی گمشده‌ای باشد که به حل این معضل کمک می‌کند.

یواس‌اس جرالد فورد
تازه‌هاویژه

بزرگ‌ترین کشتی جنگی جهان

ابرناو هواپیمابر «CVN-78» که به یاد سی‌وهشتمین رئیس‌جمهور ایالات‌متحده‌ی آمریکا، «یواس‌اس جرالد فورد» نام‌گذاری شده است.

synlight
تازه‌ها

خورشید مصنوعی

پژوهشگران آلمانی با راه‌اندازی آزمایش «Synlight» در شهر یولیش از بزرگ‌ترین خورشید مصنوعی روی زمین رونمایی کردند.

جلد مجله دانستنیها شماره ۱۷۷
تازه‌هاویژه

با مرگبارترین گروه مخفی جهان در شماره‌ی ۱۷۷ دانستنیها

«این گروه بدون قانون زندگی می‌کنند. آن‌ها در کوهستان‌ها به سر می‌برند و تقریبا تسخیرناپذیر هستند؛ زیرا هنگام جنگ به قلاع استواری که دارند، پناه می‌برند. در میان خود، امیری دارند که ترسش در دل همه‌ی امرا، چه دور و چه نزدیک و همچنین شهریاران مسیحی همجوار رخنه کرده است؛ زیرا او عادت دارد که به طریق مرموز و حیرت‌انگیزی آن‌ها را به قتل برساند.»

زمین شناسی
تازه‌هایادداشت

حفاری در زمین؛ بزرگ‌ترین برنامه علم و فناوری زمین‌شناسی در سال پیش رو است

مهم‌ترین برنامه‌ی اکتشافی- علمی زمین‌شناسی در سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) در دریای چین و ساحل نوب غرب استرالیا در غالب برنامه‌ی «اکتشاف بین‌المللی اقیانوسی» (IODP) انجام خواهد شد.