هوایرا رودستر
تازه‌هاویژه

هوایرا رودستر، شاهکاری دیگر از پاگانی

بسیاری از کارشناسان دنیای خودرو، محصولات «پاگانی» را زیباترین خودروهای دنیای امروز می‌دانند و اگر مدل‌هایی مانند «زوندا» و «هوایرا کوپه» برای اثبات این ادعا کافی نیست، «هوایرا رودستر» برای تأیید آن کفایت می‌کند.

محصولات تراریخته
تازه‌هازیست‌شناسیویژه

دکتر سلمانیان از تولید تراریخته‌ها در کشور دفاع می‌کند

دکتر «علی هاتف سلمانیان» استاد پژوهشکده ی زیست‌فناوری کشاورزی در «پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری» است. او از لزوم توجه به تراریخته‌ها و الزامات ورود به این عرصه در کشور می‌گوید و اعتقاد دارد بخش زیادی از توان کشور صرف بحث‌های بیهوده می‌شود و به جای این می‌توان وارد فرایندهای استاندارد و تعریف‌شده‌ی علمی شویم.

۲
تازه‌هاویژه

برج‌های سه‌گانه‌ی لندن

طرح‌های کامپیوتری از این پروژه‌، نمای چشم‌نواز و باشکوهی را از این پروژه به تصویر کشیده‌اند که با هزینه‌ی گزاف یک میلیارد پوندی آن تناسب دارد.

alien-autopsy_2_20151101_1338877349
تازه‌ها

من و یوفو، همین‌ الان یهویی!

در دنیای یوفولوژی، گاهی به مطالبی برمی‌خوریم که بیشتر به داستان‌های علمی- تخیلی شبیه‌اند تا یک واقعیت ملموس فیزیکی.

مارک و اسکات کلی
تازه‌هاویژه

تأثیرات عجیب فضانوردی روی انسان

نتایج اولیه‌ی تحقیقات گسترده‌ی ناسا روی دوقلوهای فضانورد، «مارک» و «اسکات کلی» (Mark & Scott Kelly) منتشر شد و از تغییر در بیان ژن‌ها، متیلاسیون DNA و دیگر نشانگرهای زیستی در این دوقلوهای همسان پرده برداشت.

Jeld - 172 - crop
تازه‌هاویژه

دانشگاه پروفسورها در شماره‌ی ۱۷۱ دانستنیها

امسال پنجاهمین سالگرد تأسیس «دانشگاه صنعتی شریف» است و بیشتر رتبه‌بندی‌های جهانی دانشگاه‌ها نشان می‌دهند این دانشگاه هنوز در صدر جدول دانشگاه‌های کشور است.

samurai-motorcycle-concept-4
تازه‌هاویژه

سامورایی، کانسپتی برای موتورسیکلت‌های ژاپنی

دو طراح روس به نام‌های «آرتم سمیرنف» و «ولادیمیر پانچنکو» با استفاده از «مبادی زیبایی‌شناختی ذن»، موتورسیکلت عجیبی را به نام «سامورایی» طراحی کرده‌اند.

FastRadioBursts_1024
تازه‌هاویژه

رازگشایی از فوران‌گرهای رادیویی سریع

پس از نزدیک به ۱۰ سال تلاش، اخترشناسان توانسته‌اند پرده از اسرار معمایی که نخستین بار در سال ۲۰۰۷ و با مشاهده‌ی تپ‌های رادیویی سریع و شدید طرح شده بود، بردارند.

PanSTARRS Sky Survey
تازه‌ها

نقشه‌ی جهان قابل‌مشاهده، منتشر شد

شکل عجیب‌وغریب این نقشه که با دیگر تصاویر نجومی یا آسمان‌شب تفاوت دارد، حاصل مسطح کردن کره‌ی آسمان است؛ به‌بیان دیگر، همان‌طور که نقشه‌ی جغرافیایی مسطح زمین با نقشه‌ی روی کره‌ی جغرافیایی تفاوت دارد، این تصویر هم با آنچه در آسمان می‌بینیم، فرق می‌کند.

diamond_radio-6053
تازه‌ها

کوچک‌ترین رادیوی جهان

پژوهشگران «دانشگاه هاروارد» موفق شده‌اند کوچک‌ترین رادیوی جهان را با ایجاد نقصی در بلور الماس بسازند.

جنگ ستارگان Rogue One
تازه‌هاویژه

سفر بی‌بازگشت به ستاره‌ی مرگ

کسری کریمی‌طار| وقتی «دیزنی» در سال ۱۳۹۱ (۲۰۱۲) با پیشنهاد چهارمیلیارد دلاری به سراغ «جورج لوکاس» رفت، مشخص بود که سران استودیو این مقدار پول هنگفت را تنها برای ساخت یک سه‌گانه‌ی جدید فراهم نکرده‌اند. طی مدت سه دهه عناوین فراوانی براساس «جنگ ستارگان» (Star Wars) ساخته شده بود؛ عناوینی که در قالب بازی، داستان،

screenshot-2016-12-16-12-51-51-800x533
تازه‌ها

هم‌نوع‌خوارهایی که همدیگر را تیمار می‌کنند

حتی هم‌نوع‌خوارها هم به مراقبت نیاز دارند. برخی مواقع خرچنگ‌هایی که نزدیک منافذ گرمابی در عمق ۳۵۰۰ متر زندگی می‌کنند، یکدیگر را می‌خورند. اما آن‌ها همیشه هم یکدیگر را نمی‌خورند، بلکه دیده شده است که گاهی هم یکدیگر را تیمار می‌کنند (احتمالا باکتری‌های روی پوست یکدیگر را می‌خورند). در فیلم جدیدی که محققان ضبط کرده‌اند،

خانه مورفی
تازه‌هاویژه

برترین خانه‌ی سال به انتخاب RIBA

«انستیتو سلطنتی معماران بریتانیا» (RIBA) که معروف‌ترین مرجع دنیای معماری است، برنده‌ی رقابت «خانه‌ی سال» را معرفی کرد