شهلا حدیدی| طی ماه‌های اخیر، پژوهشگران چندین سفر اکتشافی به گودال ماریانا، عمیق‌ترین نقطه‌ی پوسته‌ی زمین ترتیب داده‌اند و کشف چندین گونه‌ی اسرارآمیز حیات در این منطقه، آن‌ها را شگفت‌زده کرده است. در شماره‌ی بعدی مجله‌ی دانستنی‌ها گزارش کاملی درباره‌ی این پژوهش‌ها منتشر شده است، اما در سایت پروفسورها بخشی از این گزارش را می‌خوانیم و ویدئوی مربوط به آن را تماشا می‌کنیم.

شرلی پامپونی، پژوهشگر در مؤسسه‌ی اقیانوس‌نگاری «هاربر برنچ» در توصیف این رویداد می‌گوید: «ما هرروز چیزهای جدیدی کشف می‌کنیم!» این اکتشافات با استفاده از کشتی تحقیقاتی Okeanos  متعلق به سازمان ملی هواشناسی و اقیانوس‌نگاری ایالات متحده NOAA انجام شده که از ماه آوریل (فروردین) تاکنون بر فراز گودال ماریانا لنگر انداخته است. پژوهشگران با استفاده از سونار (راداری که از امواج صوتی برای شناسایی اجسام زیر آب استفاده می‌کند) و یک ربات کنترل از راه دور به بررسی اقیانوس و موجودات زنده‌ی آن تا ژرفای شش کیلومتری پرداخته‌اند.

پاتریشیا فرایر، زیست‌شناس در دانشگاه هاوایی و از پژوهشگران این طرح تحقیقاتی می‌گوید: «هر وقت به ژرفای اقیانوس شیرجه میزنیم، چیز جدیدی کشف می‌کنیم. واقعا حیرت‌انگیز است! علاوه برآن، حجم داده‌هایی که گردآوردی کرده‌ایم نیز فوق‌العاده بالاست و بسیاری از اکتشافات، دانشمندان را غافل‌گیر و در بعضی موارد مدهوش کرده است.»

چیز زیادی از زیر دریاها نمی‌دانیم

گودال ماریانا در شرق فیلیپین واقع شده و با ژرفای بیش از ۱۱ کیلومتر، عمیق‌ترین نقطه‌ی شناخته‌شده در پوسته‌ی زمین است؛ بااین‌حال این منطقه نیز مانند بخش اعظم دریاها و اقیانوس‌ها ناشناخته مانده است. برای آن‌که درک بهتری از این وضعیت داشته باشید، به ذکر این نکته اکتفا می‌کنیم که دانش ما از مریخ، ناهید، ماه و حتی سیاره‌ی مشتری بیشتر از دانسته‌هایمان از ۷۰ درصد سطح زمین است که با آب پوشیده شده.

گودال ماریانا

کرم سردوکی

گودال ماریانا

کرم‌های لوله‌ای در لبه‌ی گودال

۷-slitshell-hires-800x533

گونه‌ای جدید از slit shel

پخش مستقیم از گودال ماریانا

پخش زنده‌ی تصاویر ویدئویی ربات از ژرفای گودال ماریانا در بعضی روزها با استقبال ۴۰ هزار بیننده‌ی آنلاین و علاقه‌مند به کشفیات تازه‌ی زیست‌شناسی روبه‌رو می‌شد و برای جذاب‌تر کردن برنامه، تنی چند از دانشمندان روی این تصاویر توضیح می‌دادند؛ اما چند مورد پیش آمد که تصاویر به نمایش درآمده به قدری حیرت‌انگیز و عجیب بود که دانشمندان حاضر در پخش زنده، پژوهشگران حاضر در اتاق کنترل و حتی کارشناسانی که روی کشتی یا ساحل به تماشای تصاویر زنده مشغول بودند، زبان‌شان بند می‌آمد؛ چراکه هیچ ایده‌ای نداشتند که باید چه بگویند و همه در سکوتی عجیب به تماشای موجوداتی می‌نشستند که بشر برای نخستین بار بود که با آن‌ها آشنا می‌شد.

در ویدئوی زیر گوشه‌ای از این جهان شگفت‌انگیز را می‌بینیم:

دیدگاه های وب سایت

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.