شش تیم از سه قاره‌ی جهان در جنوب فرانسه جمع شده‌اند تا توانایی خودروهای مولکولی خود را روی پیستی از طلا زیر میکروسکوپ محک بزنند. در این رقابت که ۳۶ ساعت به طول می‌انجامد، هر تیم باید نانوخودروی  خود را در مسافتی به طول ۱۰۰ نانومتر -تقریبا یک‌هزارم ضخامت تار موی انسان- جابه‌جا کند. این پیست صدنانومتری، ورقی از طلاست که در محیط خلأ تا دمای چند درجه بالای صفر کلوین سرد شده است.

رقابت‌ها در مرکز مطالعات ساختار و تهیه‌ی مواد در شهر تولوز فرانسه برگزار می‌شود که به پیشرفته‌ترین میکروسکوپ تونلی روبشی جهان مجهز است. «کریستین یواخیم»، شیمیدان در این مرکز و دبیر نخستین رقابت‌های نانوخودروی جهان، هدف از برگزاری این مسابقه را جلب توجه عموم مردم و افزایش اشتیاق دانشمندان به حوزه‌ی نانوفناوری و ماشین‌های مولکولی عنوان می‌کند.

ایده‌ی این رقابت زمانی به ذهن یواخیم رسید که به طور اتفاقی متوجه شد نانوخودروها بیش از مفاهیم پایه‌ی نانوفناوری و دیگر کاربردهای آن (مثل جوراب ضدبوی نانو)، توجه عموم مردم را جلب می‌کنند. برگزارکنندگان این رقابت می‌دانند که عنوان «نانوخودرو» برای این رقابت بی‌مسماست، زیرا مولکول‌های حاضر در رقابت امسال، موتور ندارند و حتی معلوم نیست که همه‌شان بتوانند مانند ارابه‌ها روی سطح حرکت کنند، چراکه برخی از آن‌ها چرخ ندارند. پژوهشگران برای راندن نانوخودروها از الکترون‌هایی کمک می‌گیرند که از نوک سوزن میکروسکوپ تونلی روبشی (STM) گسیل می‌شوند و با ضربه‌ای که به مولکول می‌زنند، آن را هر بار به میزان سه دهم نانومتر (هر نانو متر یک‌میلیاردیم متر است) جابه‌جا می‌کنند. با این حساب، رقابت صدنانومتری امسال از رقابت‌های استقامت لومان هم طولانی‌تر و پرزحمت‌تر خواهد بود.

شش نانوخودرو برای کسب عنوان نخست روی پیست طلایی تولوز به رقابت می‌پردازند

شش نانوخودرو برای کسب عنوان نخست روی پیست طلایی تولوز به رقابت می‌پردازند

برخی از تیم‌ها، خودروی مولکولی خود را طوری طراحی کرده‌اند که با جذب الکترون ورودی و افزایش سطح انرژی خود، دچار لرزش یا تغییر ساختار شود و به جلو حرکت کند. برخی دیگر روی دافعه‌ی الکترواستاتیکی الکترون‌ها به‌عنوان محرک اصلی خودرو حساب کرده‌اند. ژاپنی‌ها نانوخودروی خود را به دو بالچه مجهز کرده‌اند که با جذب انرژی الکترون ورودی، مانند پروانه بال می‌زند و جابه‌جا می‌شود. میکروسکوپ تونلی روبشی آزمایشگاه تولوز برخلاف بیشتر STM ها به چهار سوزن مجهز است و چهار تیم می‌توانند هم‌زمان در چهار بخش مختلف پیست به رقابت بپردازند.

پس از هر شلیک الکترون، اعضای تیم سه دقیقه فرصت دارند تا پیست رقابت را با استفاده از STM بررسی کنند و پس از هر ساعت، باید انیمیشن کوتاهی را از حرکت خودروی خود تهیه و آن را آنلاین منتشر کنند تا همه‌ی مردم بتوانند این رقابت‌ها را دنبال کنند.

دیدگاه های وب سایت

 1. hamid
  پاسخ دادن

  یک وان حموم رو در نظر بگیر که پر از اب صابونه وقتی با دست روی سطح اب وان دست بکشیم تعداد زیادی حباب به وجود میاد. به تعبیری جهانهای متعدد هم به این صورت در حال به وجود اومدن از هیچند! در مورد تعدادشون باید بگم که به نظر میرسه 100 به توان 108جهان موازی وجود داشته باشه! در مورد اندازه و کیفیت و مفهومشون هنوز نمیشه نظری داد.
  اتفاقا فاینمن با فیزیک کوانتم تونست نظریه چند جهانی رو ارائه بده. خیلی از جهانها بلا فاصله بعد از به وجود اومدن نابود میشن و این فقط در سطح کوانتومی قابل توضیح و بررسیه

 2. Amir
  پاسخ دادن

  تعداد حوان های موازی بینهایت هست. یعنی میتونه خالی باشه. میتونه مدل هایی از تو باشه. شاید میلیارد ها بیشتر. شاید شبیه تو باشند شاید با تو فرق داشته باشند. تو فکرش رو بکن که هر داستانی که میخونی یا درست می کنی می تونه توی یک جهان موازی باشه.

 3. r98se
  پاسخ دادن

  ریچارد فیلیپس فاینمن (به انگلیسی: Richard Phillips Feynman) (زاده ۱۱ مه ۱۹۱۸، نیویورک – درگذشته ۱۵ فوریه ۱۹۸۸، کالیفرنیا∗) از تأثیرگذارترینفیزیکدان‌های آمریکایی قرن بیستم بود. وی نظریهٔ الکترودینامیک کوانتومی را تا حد زیادی گسترش داد. او همچنین مدرسی تأثیرگذار، نوازندهٔ غیرحرفه‌ای موسیقی و از بسیاری جهات فردی خاص و آزاداندیش به‌شمار می‌آمد.

  وی در پروژهٔ ساخت بمب اتم مشارکت داشت و بعدها یکی از افراد گروهی بود که به بررسی واقعهٔ انفجار فضاپیمای چلنجر پرداخت. ریچارد فینمن در سال ۱۹۵۹ در انجمن فیزیک آمریکا در سخنرانی مشهور خود به بررسی بعد رشد نیافتهٔ علم مواد پرداخت و توجه دانشمندان را به توانایی بشر برای دست کاری مواد در مقیاس اتمی جلب نمود. سخنرانی که می‌توان آنرا اولین بحث در زمینه فناوری نانو دانست.

  وی در سال ۱۹۶۵ بدلیل پژوهش‌هایش در زمینهٔ الکترودینامیک کوانتومی، جایزه نوبل فیزیک را به همراه جولیان شووینگر و سین‌ایترو تومونوجا دریافت کرد.

  همچینین وی به دلیل ماجراجویی‌های فراوانش که در کتاب‌های «حتماً شوخی می‌کنید آقای فاینمن؟» و «چه اهمیتی می‌دهید که مردم دیگر چه فکر می‌کنند؟» به تفصیل راجع به آن‌ها صحبت شده، مشهور است.

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.