گروهی از پژوهشگران با بررسی تعدادی سنگ شکسته و استخوان‌های ترک‌خورده‌ی «ماستودون» در کالیفرنیا ادعا کرده‌اند که این آثار مربوط به انسان‌ها یا انسان‌ریخت‌هایی است که ۱۳۰هزار سال پیش در آمریکای شمالی می‌زیسته‌اند. این ادعا به آن معنی است که انسان‌ها صدهزار سال زودتر از آنچه عموم دیرینه‌شناسان بر سر آن توافق دارند، به آمریکای شمالی رفته‌اند.

ماستودون‌ها، گروه منقرض‌شده‌ای از فیل‌سانان هستند و استخوان‌هایی که در بالا به آن اشاره شد، سال ۱۹۹۲ (۱۳۷۱) در خلال بازسازی جاده‌ای در حوالی سن‌دیه‌گو کشف شدند. پس از پنج ماه کاوش و گمانه‌زنی، پژوهشگران موزه‌ی تاریخ طبیعی سن‌دیه‌گو توانستند دندان‌ها، عاج و استخوان‌های یک ماستودون یا Mammut americanum را به همراه تعدادی صخره‌های بزرگ شکسته‌شده و فرسایش‌یافته بیرون بکشند. پس از دو دهه تلاش، پژوهشگران موفق شدند با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین روش‌های عمرسنجی (سنجش فراوانی نسبی اورانیم و توریم رادیواکتیو)، قدمت این استخوان‌ها را حدود ۱۳۰هزار سال پیش تشخیص دهند.

اما آنچه در این استخوان‌ها عجیب بود، الگوی شکستگی و ترک‌خورگی استخوان‌ها بود که گویی آن‌ها را روی سندانی سنگی قرار داده باشند و با چکشی سنگی روی آن کوبیده باشند. این الگوهای آشنا که در استخوان‌های یافت‌شده در بسیاری از زیستگاه‌های انسان‌های اولیه یا انسان‌ریخت‌ها هم دیده شده است،‌ پژوهشگران را به شک انداخت که آنچه یافته‌اند، مربوط به انسان‌های اولیه یا انسان‌ریخت‌هایی است که استخوان‌های یک ماستودون را برای استخراج مغز استخوان یا تراشیدن ابزاری جدید، چکش‌کاری کرده‌اند.
اگر ادعای پژوهشگران در تعیین قدمت این استخوان‌ها و حضور انسان‌ها در این منطقه اثبات شود، تاریخچه‌ی حضور انسان روی زمین دستخوش انقلابی بزرگ خواهد شد. در حال‌حاضر، بسیاری از دانشمندان باور دارند که هوموسپینس‌هایی (انسان خردمند) که در آسیا سکونت داشتند، حدود ۲۰هزار سال پیش از پل خشکی تنگه‌ی برینگ گذشتند و به آلاسکا رسیدند. بخشی از این مهاجران به سفر خود ادامه دادند و در نهایت حدود ۱۵ تا ۱۴هزار سال پیش به جنوبی‌ترین نقطه‌ی آمریکای جنوبی رسیدند.

پژوهشگران برای آن‌که ادعای خود را اثبات کنند، باید نشان دهند که هیچ پدیده‌ی طبیعی‌ای نمی‌تواند استخوان‌های ماستودون را به آن شکل درآورد. با این حال اگر این ادعا درست باشد، نئاندرتال‌ها یا دنیسوان‌ها محتمل‌ترین انسان‌ریخت‌هایی هستند که این بلا را بر سر آن ماستودون آورده‌اند. نشانه‌های حضور این دو انسان‌ریخت در جنوب سیبری تا ۱۰۰ هزار سال پیش وجود دارد، اما مشخص نیست که این انسان‌ریخت‌ها توانسته باشند از سفر طاقت‌فرسای قطبی سیبری-آلاسکا جان سالم به در برده باشند.

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.