اینفینیتی، موتور خودروی جدیدی به بازار عرضه می‌کند که می‌تواند متناسب با نیاز راننده، نسبت تراکم موتور را تغییر دهد. موتور جدید که «Infiniti VC-T» نام دارد، موتوری چهارسیلندر با حجم دو لیتر است که می‌تواند با افزایش و کاهش میزان جابه‌جایی پیستون، نسبت تراکم را از ۸:۱ تا ۱۴:۱ تغییر دهد.

نسبت تراکم، از تقسیم حجم سیلندر در پایین‌ترین وضعیت پیستون (مکش) بر بالاترین وضعیت آن (تراکم) حساب می‌شود. وقتی راننده، پدال گاز را تا آخر فشار می‌دهد و تمام قدرت موتور و توربوشارژر را فرا می‌خواند، حجم عظیمی از مخلوط هوا و سوخت وارد سیلندر می‌شود و از آن‌جا که در آستانه‌ی انفجار قرار می‌گیرد، موتورهای توربوشارژردار با عملکرد بالا از نسبت تراکم پایین‌تری استفاده می‌کنند تا مشکلی پیش نیاید. برای مثال موتور «Subaru WRX» در بالاترین عملکرد خود از همان نسبت ‌تراکم ۸:۱ بهره می‌برد.

اما وقتی راننده با سرعت ثابت در بزرگراه یا جاده می‌راند، نسبت‌ تراکم پایین به هدر رفتن سوخت منجر می‌شود؛ به همین دلیل بهتر است موتور نسبت تراکم بالاتری داشته باشد تا از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه باشد.

اینفینیتی VC-T اینفینیتی VC-T

اینفینیتی VC-T، چهارسیلندری با ابعاد متغیر

موتور «VC-T» به سیستمی مجهز است که می‌تواند پیوسته نسبت تراکم موتور را تغییر دهد؛ هر وقت به قدرت بیشتری نیاز داشتید، نسبت ‌تراکم را کاهش دهد و وقتی به شرایط پایدار رسیدید، کارایی سوخت را به حداکثر ممکن برساند. برای این کار، بازویی الکتریکی در پایین موتور نصب‌شده که با تغییر زاویه‌ی مفصل چندگانه‌ای که روی میل‌لنگ نصب شده، ابتدا و انتهای کورس پیستون را در طول سیلندر جابه‌جا می‌کند.

پیش از این، روش‌های دیگری برای تغییر نسبت ‌تراکم موتور ارائه شده بود که البته هیچ‌یک در خودروهای تولید انبوه به‌کار نرفت؛ اما مهندسان «نیسان» (سازنده‌ی برند لوکس اینفینیتی) با ابداع این روش خلاقانه توانسته‌اند بدون جابه‌جا کردن میل‌لنگ یا سرسیلندر، نسبت تراکم موتور را تغییر دهند و به روشی اقتصادی برای تولید انبوه موتورهایی با نسبت‌تراکم متغیر دست یابند.

اینفینیتی، البته اطلاعات دقیقی از موتور جدید خود منتشر نکرده و رونمایی رسمی از این موتور را به نمایشگاه خودروی پاریس موکول کرده است؛ اما به ‌نظر می‌رسد موتور VC-T بایستی عملکرد بهتری از موتور «QX60» ارائه دهد. موتور شش‌سیلندر ۳٫۵ لیتری QX60، حدود ۲۶۵ اسب‌بخار قدرت و ۳۳۶ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. برخی تخمین‌ها می‌گویند که موتور جدید کارایی سوخت را ۲۷ درصد افزایش می‌دهد و همه ی این‌ها در حالی است که تنها ۱۰ کیلوگرم به وزن موتور اضافه شده است.

اینفینیتی VC-T

 

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.