⁣فضانوردان مأموریت «آپولو» برای رانندگی روی سطح ماه مجبور بودند سوار بر وسیله‌ای درشکه‌مانند شوند. اما اگر روزی بخواهید دریای آرامش ماه را با پراید خود طی کنید، آیا می‌دانید چه تغییراتی باید در خودروی محبوب خود بدهید؟

متأسفانه خودروی شما روی سطح ماه با مشکلات عدیده‌ای مواجه است. اصلی‌ترین مشکل مسئله‌ی احتراق سوخت است. از آن‌جا ‌که هیچ اکسیژنی روی ماه وجود ندارد، موتور شما نمی‌تواند از سوزاندن سوخت برای تولید نیرو استفاده کند. علاوه بر این، تایرهای لاستیکی پراید شما روی سطح ماه ترک می‌خورند یا ذوب می‌شوند؛ زیرا دمای سطح ماه در بازه‌ی دمای نیتروژن مایع تا آب جوش تغییر می‌کند.

خوشبختانه تغییرات لازم نسبتا سرراست هستند. نخست باید لاستیک‌های بی‌مصرف خود را با دو جفت تایر شبکه‌فلزی ویژه‌ی ماه‌نوردی ناسا تعویض کنید. همچنین لازم است تا از شر موتور احتراقی خودروتان خلاص شوید. استفاده از موتورهای الکتریکی متداولی که بر مبنای سلول سوختی هیدروژنی کار می‌کند، بهترین کارایی ممکن را در محیط خشن ماه دارد.

البته بهتر است زمان تعطیلات خود را روی ماه محدود کنید. روی سطح بدون جو ماه، هیچ پوششی وجود ندارد که شما را از شر پرتوهای کیهانی حفظ کند. شدت این پرتوها روی سطح ماه به اندازه‌ای است که طی تنها شش ماه، احتمال ابتلای شما را به سرطان به میزان سه‌درصد افزایش می‌دهد. اگر شما جزء دسته‌ی آدم‌های محافظه‌کار هستید، استفاده از صفحات پرشده از آب به ضخامت پنج سانتی‌متر می‌تواند محافظ خوبی در برابر این پرتوهای مرگ‌آور و پروتون‌های پرانرژی کشنده‌ی ناشی از شراره‌های گاه‌و‌بی‌گاه خورشیدی باشد. در صورتی‌که تمام این اصلاحات را انجام دهید، آن‌گاه مزایای زیادی در انتظار شماست. به دلیل آن‌که گرانش ماه تنها یک‌ششم زمین است، موتور خودرو شما مجبور نیست خیلی سخت کار کند. مسافتی را که روی ماه می‌توانید با یک بار شارژ باتری طی کنید، شش برابر مسافتی است که می‌توانید روی زمین بپیمایید.

همچنین روی ماه خبری از ترافیک نیست. البته باید هزینه‌ی بردن پراید خود را به ماه بپردازید. نرخ فعلی باربری ناسا برای ارسال محموله به ماه، ۵۰ هزار دلار به ازای هر کیلو است. اما به لطف وزن اندک پراید در مقایسه با خیلی از خودروها، هزینه‌ی بردن پراید به ماه تنها حدود ۴۰ میلیون دلار (۱۵۰ میلیارد تومان ناقابل) می‌شود. بنابراین به نظر می‌رسد درشکه‌ی دونفره‌ای که از مأموریت آپولو روی ماه باقی مانده است، خیلی هم چیز بدی نباشد.

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.