محمود حاج زمان

وقتی قرار شد مهم‌ترین اتفاق علمی سال جدید را از نظر خودم بنویسم، آن هم تنها در ۳۰۰ کلمه، کلی غر زدم. چطور باید از بین حوزه‌های مختلف انتخاب می‌کردم؟ حتی اگر محدود به حوزه‌های مورد علاقه‌ی خودم هم می‌شدم، مگر می‌شود بدون ذکر مقدمه و مرور چند حوزه‌ی مختلف و دستاوردهای (احتمالی) آن‌ها ناگهان به سراغ موضوع اصلی رفت؟
بالاخره تصمیم گرفتم حوزه‌ی اخترشناسی را انتخاب کنم و از مهم‌ترین اتفاق آن بنویسم: احتمال «شناسایی بیگانگان» (دقت کنید که «شناسایی» با «تماس» فرق می‌کند). اما گویا بخت با من یار بود و این انتخاب مصادف شد با خبر هیجان‌انگیز ناسا: «کشف سامانه‌ای خورشیدی با هفت سیاره‌ی زمین‌آسا، آن هم تنها در فاصله‌ی ۴۰ سال نوری از زمین.»
اما چرا احتمال شناسایی بیگانگان فضایی در سال پیش رو از هر زمان دیگری بیشتر است؟ پاسخ ساده است: ابزار لازم برای این کار، یعنی تلسکوپ‌های قدرتمند فضایی بالاخره آماده شده‌اند و اخترشناسان می‌توانند بیش از هر زمان دیگری، ژرف‌تر به اعماق فضا خیره شوند و سیارات بیشتری را کشف کنند. تنها ظرف چند سال گذشته، دانشمندان مجبور شدند در تخمین خود از بزرگی کیهان تجدیدنظر کنند. همچنین توانستند به لطف تلسکوپ‌های فضایی قدرتمند، بیش از هزار سیاره‌ی فراخورشیدی تازه را کشف کنند و اکنون عصر «گایا» فرا رسیده است: تلسکوپی یک‌میلیارد پیکسلی که با هدف عکسبرداری و نقشه‌برداری از کیهان در مقیاسی پیش از این ناممکن به فضا پرتاب شده است.

چرا احتمال شناسایی بیگانگان فضایی در سال پیش رو از هر زمان دیگری بیشتر است؟

چشم انسان در شبی تاریک و آسمانی صاف تنها می‌تواند چندهزار ستاره را ببیند، اما گایا در طول مأموریتش بیش از یک‌میلیارد ستاره (حدود یک‌درصد ستارگان کهکشان راه شیری)را رصد خواهد کرد. همچنین نگاهی به آن سوی کهکشان ما خواهد انداخت و تلاش می‌کند تا انتهای جهان قابل مشاهده را کاوش کند. با توجه به توان مشاهداتی گایا و سرعت فعلی کشف سیارات جدید، انتظار می‌رود نهایت تا سال ۱۴۰۰، نشانه‌هایی از حیات روی سیاره‌ای دوردست کشف شود. می‌پرسید چطور؟ احتمالا با دیدن ماهواره‌ها، ایستگاه‌های فضایی یا سفینه‌هایی که به دور سیاره‌ی بیگانگان فضایی در گردش هستند؛ یعنی همان چشم‌اندازی که اگر بیگانگان تلسکوپ‌هایشان را به سوی زمین نشانه بروند، خواهند دید.

دیدگاه های وب سایت

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.