شهروندان زامبیایی که مدتی پیش در حال ورود و خروج به یک مرکز خرید بودند، ناگهان با صحنه‌ای روبه‌رو شدند. آنان پیکره‌ای سایه‌گون را در آسمان می‌دیدند و نمی‌دانستند که این چه معنی‌ای می‌تواند داشته باشد. این پیکره‌ی اسرارآمیز و ترسناک، یک سر مشخص و بدن و دست‌وپاهایی کشیده داشت.

با مقایسه‌ی این پیکره با فروشگاه کنارش، می‌توان تخمین زد که طول آن چیزی حدود ۱۰۰ متر بوده است. براساس گزارش‌های شاهدان عینی، این پیکره حدود نیم ساعت بر فراز این مرکز خرید شناور در آسمان بود و سپس ناپدید شد. گفته می‌شود، بیشتر شاهدان عینی هنگام دیدن این صحنه، از شدت ترس و وحشت و باور این‌که این پیکره، نمادی شوم است، فرار را برقرار ترجیح دادند و از آن منطقه دور شدند.

البته این پیام‌ها به حقیقت داستان یعنی بادبادک بودن این پیکره اشاره نکرده بودند

تصویر این اتفاق به‌ سرعت در شبکه‌های اجتماعی جهان دست‌به‌دست و منتشر شد، اما مدت زیادی نگذشت که مشخص شد این حادثه، محصول دست چند انسان #بازیگوش بود. در این مدت، بحث‌های زیادی بر سر چیستی این پیکره در شبکه‌های اجتماعی درگرفته بود. عده‌ی بسیاری به آن، به دیده‌ی یک شوخی یا حادثه‌ای بی‌اهمیت نگاه می‌کردند و برخی هم توضیحاتی بسیار عجیب، اسرارآمیز و خرافی برای آن قائل بودند. خوشبختانه، پیش از آن‌که شایعات بی‌اساس در مورد این حادثه منتشر شوند، گروهی از محققان نشان دادند که این پیکره، تنها نوعی بادبادک بزرگ است.

dementor

این جاعلان زیرک، این بادبادک بزرگ را بر فراز فروشگاه «موکوبا» در شهر «کیتوه» (Kitweh) به پرواز درآورده بودند، به‌این‌ترتیب، صحنه‌ای هیجان‌انگیز و تا حدی ترسناک را برای مردم به وجود آوردند. شوخی این افراد، در عرض مدت کوتاهی روی یک صفحه‌ی فیسبوک زامبیایی قرار گرفت و به‌سرعت در شبکه‌های اجتماعی دیگر هم دست‌به‌دست شد. در ایران هم کانال‌های مختلف تلگرامی با انتشار آن این‌طور وانمود کردند که حادثه‌ای اسرارآمیز افتاده است.  در پیامی که در کنار این عکس‌ها منتشر می‌شد، ادعا شده بود که شبحی شبیه به دیوانه‌سازهای (Dementor) رمان‌های هری پاتر در دنیای واقعی ما دیده‌ شده‌اند. البته این پیام‌ها به حقیقت داستان یعنی بادبادک بودن این پیکره اشاره نکرده بودند. با وجود آن‌که چنین خبرهایی می‌بایست به‌صورت طبیعی، شک بسیاری از افراد را برانگیزد، اما عده‌ی زیادی آن را باور کرده، بدون این‌که حتی کمی احتمال جعلی بودن آن را بدهند، آن را باور و اقدام به بازنشر این شوخی کردند.

 

 

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.