جایزه‌ی چراغ، جایزه‌ای خصوصی و غیرانتفاعی در زمینه‌ی ترویج علم در ایران است که از سوی دو تن از مروجان علم سال‌های اخیر ایران تاسیس شده است.

«دکتر محمدرضا (پژمان) نوروزی» میکروبیولوژیستی است که سال‌های طولانی در عرصه‌ی ترویج علم ایران فعالیت کرده است. برگزاری رویدادها و فعالیت‌های ترویجیِ میدانی تا تدریس و همکاری با رسانه‌های مختلف و تالیف و ترجمه‌ی کتاب، بخشی از فعالیت‌های او است و سفر به نقاط مختلف کشور و ملاقات و مواجهه‌ی نزدیک با جامعه‌ی علمی و مخاطبان ترویج علم، دیدی جامع درباره‌ی فضای ترویج علم ایران در اختیار او قرار داده است.

«سیاوش صفاریان‌پور»، تهیه‌کننده و کارگردان و روزنامه‌نگار علم، بنیان‌گذار دیگر این جایزه است. او که به واسطه‌ی ساخت برنامه‌های متعدد علمی در صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و از جمله برنامه‌ی «آسمان شب»، در بین جامعه‌ی علاقه‌مندان علم، چهره‌ای شناخته‌شده به شمار می رود، در کنار کار رسانه‌ای، سال‌های طولانی است که به فعالیت‌های ستادی و میدانی در زمینه‌ی ترویج علم پرداخته است.

جایزه چراغ

«جایزه‌ی چراغ» از دل تجربه‌ی بانیان آن درآمده است. تجربه‌ای از مواجهه با کنش‌گران جامعه‌ی علم و عمومی‌سازی آن. بانیان چراغ، با توجه به اهمیتی که توجه به علم و فعالان ترویج علم در آینده‌ی کشور و به طور خاص توسعه‌ی علمی کشور دارد، این جایزه را تاسیس کردند تا با کمک آن علاوه بر معرفی و آشنایی مردم و فعالان، تشکر بخشی از جامعه‌ی فعالان علم و ترویج ایران را به آن‌ها منتقل کنند.

این جایزه ضمن قدر نهادن به تمام تلاش‌های سال‌های اخیر دل‌سوزان و مسئولانی که در حوزه‌ی ترویج علم ایران کار کرده‌اند، آمده است تا در کنار آن‌ها قرار بگیرد و در روشن کردن راه آینده‌ی این سرزمین نقشی در حد توان بر عهده بگیرد.

برگزیدگان نخستین دوره‌ی «جایزه‌ی چراغ» در سه رشته، شب یلدای ۱۳۹۵ معرفی خواهند شد و طی مراسمی که شامگاه ۷ دی ماه برگزار می‌شود، از آن‌ها در جمعی دوستانه تقدیر به عمل خواهد آمد. سه جایزه‌ی چراغ در سه حوزه‌ی «مروج سال»، «دانشگر مروج» و «سپاس از یک عمر تلاش در راه ترویج» اهدا می‌شود.

بانیان این جایزه برای انتخاب برگزیدگان خود ضمن مشورت با گروهی از مروجان و روزنامه‌نگاران علم از نظرات آن‌ها استفاده کرده‌اند و البته بدیهی است که در نهایت ممکن است سلیقه شخصی بانیان نقشی در تعیین برگزیدگان ایفا کرده باشد.

چراغ برای این‌که روزبه‌روز دقیق‌تر و بهتر بتواند وظیفه‌ی خود را به اجرا در آورد، نه تنها از نظر مشاوران و فعالان این عرصه استفاده خواهد کرد که به طور مشخص از برگزیدگان دوره‌های قبلی برای انتخاب برگزیدگان دوره‌ی بعد یاری خواهد گرفت تا نه تنها دقت و گستردگی نظارت و انتخاب خود را بهبود بخشد بلکه شبکه‌ای میان مروجان فعال و شناخته‌شده و افراد باتجربه‌تر در حوزه‌ی ترویج ایجاد کند که همیاری آن‌ها به حل مشکلات پیش رو کمک کند. در شب یلدای امسال نخستین دوره‌ی برگزیدگان از طریق انتشار ویدیویی در وبسایت جایزه معرفی خواهند شد تا ما نیز در راه و ادامه مسیر توسعه‌ی علمی ایران چراغی روشن کرده باشیم.

 

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.