gmo
زیست‌شناسیویژهیادداشت

دکتر متولی‌زاده اردکانی از مخالفت با محصولات تراریخته می‌گوید

دستکاری ژنتیکی بذرهای تراریخته قرار بود منجر به تولید محصولاتی ایمن شود که در برابر مشکلات محیطی مثل کم‌آبی، شوری آب و ... مقاومت بالاتری نسبت به محصولات غیرتراریخته داشته باشند؛ همچنین قرار بود مقدار محصول تولیدی این بذرها هم به مقدار قابل توجهی بیشتر شود

محصولات تراریخته
تازه‌هازیست‌شناسیویژه

دکتر سلمانیان از تولید تراریخته‌ها در کشور دفاع می‌کند

دکتر «علی هاتف سلمانیان» استاد پژوهشکده ی زیست‌فناوری کشاورزی در «پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری» است. او از لزوم توجه به تراریخته‌ها و الزامات ورود به این عرصه در کشور می‌گوید و اعتقاد دارد بخش زیادی از توان کشور صرف بحث‌های بیهوده می‌شود و به جای این می‌توان وارد فرایندهای استاندارد و تعریف‌شده‌ی علمی شویم.

new-wave-gmos-2015
زیست‌شناسیویژه

گیاهان تراریخته چه تفاوتی با گیاهان طبیعی دارند؟

قدمت کشاورزی یا کشت آگاهانه‌ی گیاهان به دست‌کم ۱۰ هزار سال پیش بر می‌گردد. تا قبل از کشف مهندسی ژنتیک و کلون‌سازی ژن‌ها، اصلاح نژاد گیاهان بر فرایندهای تصادفی وراثت استوار بود.

Styracosaurus
زیست‌شناسیویژه

نُه باور نادرست درباره‌ی زندگی و انقراض دایناسورها

بیایید در پروفسورها با نُه‌تا از مشهورترین افسانه‌های مربوط به دایناسورها که منبع باورهای نادرست زیادی بوده‌اند، آشنا شویم!

۴۳۸۸۹۳۶۷۹۹_۷۶۲۷۰d6394_b
زیست‌شناسیویژه

روز بین‌المللی سنگواره و ناکارآمدی‌هایی که هنوز وجود دارند

سنگواره‌ها بقایا و آثار موجودات زنده گذشته هستند که می‌توان آن‌ها را از جنبه‌های مختلف زیستی و زمین‌شناختی شناسایی و مطالعه کرد.

دیرزیستی , طول عمر , پیری
زیست‌شناسیویژه

دیرزیستی و یک پرسش تاریخی: چطور پیر می‌شویم؟

محبوبه عمیدی| باور کنید یا نه، زندگی‌کردن مرگبار است. تلاش برای ادامه‌ی حیات می­‌تواند در طول زمان محیط پیرامون ما و عملکرد دستگاه­‌های داخلی بدنمان را تحت­‌الشعاع قرار داده و تخریب کند. اگر بخواهیم از دیدگاه فرگشتی به این قضیه نگاه کنیم، باید بگوییم انتخاب طبیعی به آن‌هایی که از اثرات ویرانگر حیات در گذر