مهم‌ترین رویداد سال ۱۳۹۶ در دیرینه‌شناسی ایران

majid-mirzayi

سال ۱۳۹۵ سالی پربار برای دیرینه‌شناسی ایران بود. انجام دست‌کم دو حفاری بزرگ در لرستان و مراغه برای استخراج فسیل مهره‌داران هفت، هشت‌میلیون‌ساله، سفر چندین گروه خارجی به کشور و تداوم مطالعات پیشرفته‌ی دیرینه‌شناسی و زمین‌شناسی این تیم‌ها، اختصاص شماره‌ی ویژه‌ی یک ژورنال علمی معتبر به دیرینه‌شناسی ایران (فسیل‌های مراغه) برای نخستین بار، کشف نمونه‌های جدیدی از فسیل‌ها که خبر و نمونه‌های آن قبل از دیگران به اطلاع و دست دیرینه‌شناسان رسید و برگزاری دو همایش انجمن دیرینه‌شناسی ایران بخشی از وقایع مهمی هستند که این سال را بسیار پربار کرده بود. در هفته‌های پایانی این سال هم قرار بود با یاری خداوند و تلاش محققان ایرانی و خارجی دور جدیدی از جست‌وجوی دایناسورها و دیگر موجودات پیش از تاریخ در کشور شکل بگیرد تا پایانی درخشان برای این سال رقم بخورد.

سال پیش رو و سال‌های آتی هم در صورتی که فعالیت‌های یادشده در بالا در آن‌ها تداوم پیدا کنند، می‌توانند همچنان پربار باقی بمانند و با کمی بخت و اقبال و کشفی خارق‌العاده تاریخ ساز شوند

سال پیش رو و سال‌های آتی هم در صورتی که فعالیت‌های یادشده در بالا در آن‌ها تداوم پیدا کنند، می‌توانند همچنان پربار باقی بمانند و با کمی بخت و اقبال و کشفی خارق‌العاده تاریخ ساز شوند. در سال ۱۳۹۶ قرار است برنامه‌ی مشترکی با دیرینه‌شناسان خارجی برای کاوش و حفاری گسترده‌ای در سایت فسیلی منحصر‌به‌فردی در حوضه‌ی زاگرس برگزار شود. هر چند این سایت حاوی رسوبات دریایی است و بیشتر فسیل ماهیان مختلف را در خود حفظ کرده، ولی به خاطر تعلق نهشته‌های آن به عصر دایناسورها می‌توان امیدوار بود که همراه با خیل عظیم ماهیان و دیگر فسیل‌های موجود، بقایایی از خزندگان هوایی (تروسورها) و دریایی و پرندگان اولیه را هم بیابیم. چنین یافته‌ای بسیار مهم، باشکوه و از همه نظر کشف قرن خواهد بود.

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.