محمدحسین جهان‌پناه| بدون تردید «کلاشنیکف» را باید مشهورترین شرکت سازنده‌ی سلاح‌های تهاجمی دانست. با وجود گذشت بیشتر از نیم‌قرن، تفنگ‌های تهاجمی «AK-47» این شرکت همچنان محبوب‌ترین و پرشمارترین تسلیحات تهاجمی دنیاست. با این ‌حال، سال‌ها بود که خبری از خلاقیت و نوآوری خاصی درون کلاشنیکف شنیده نمی‌شد و تا همین چند سال پیش، چشم‌انداز آینده‌ی این شرکت چندان روشن نبود. با این ‌حال اواخر تابستان امسال، در روسیه نمایشگاه اسلحه‌ای برقرار بود موسوم به «Army 2016» که شاید مهم‌ترین خبر آن، مانور گسترده‌ی شرکت کلاشنیکف روی خانواده جدیدی از محصولات خود بود؛ نسل جدیدی از سلاح‌های تهاجمی و تک‌تیرانداز که کلاشنیکف امیدوار است جای محصولات قدیمی و به شدت محبوبش را بگیرند. تسلیحات جدیدی که این بار به‌وضوح در طراحی آن‌ها تلاش شده تا از دیدگاه کلاسیک تفنگ‌های قدیمی کلاش دور شوند. در طول این نمایشگاه، کلاشنیکف چندگونه تفنگ تیرانداز، تفنگ تهاجمی، مسلسل سبک و حتی یک ربات کوچک را رونمایی کرد که همگی لزوما جدید نبودند، اما این نخستین بار بود که کلاش خیلی جدی از معرفی آن‌ها به‌عنوان سلاح عملیاتی و آماده‌ی تحویل سخن می‌گفت. با پروفسورها همراه شوید تا با این سلاح‌های جدید آشنا شویم.

SVK

کلاشنیکف SVK

«SVD» یا «دراگانوف» بدون تردید محبوب‌ترین و مشهورترین سلاح تک‌تیرانداز دنیاست. تفنگ تک‌تیراندازی که در طول نیم‌قرن گذشته، هیچ سلاح جدیدی نتوانسته جای آن را پر کند. اما حالا کلاشنیکف امیدوار است که طرح جدید این شرکت به نام «SVK» بتواند جانشینی شایسته برای SVD باشد؛ تفنگ تک‌تیرانداز تاکتیکی جدید کلاش شامل بدنه‌ای عمدتا ساخته‌شده از پلیمر است که ریلی پیکاتینی رو و زیربدنه‌ی آن به‌خوبی خودنمایی می‌کند.SVK در دو کالیبر ۶۲/۷ در ۵۴ روسی و ۶۲/۷ در ۵۱ استاندارد ناتو طراحی شده است و می‌تواند با همان خشاب‌های قدیمی SVD هم تغذیه شود. سلاح از پیستون گازی کوتاه و گلنگدن چرخان سه‌گوشی به‌علاوه‌ی رگلاتور گازی با پیش‌بینی استفاده از صدا‌خفه‌کن استفاده می‌کند که در نگاه کلی بسیار به طرح اصلی دراگانوف شبیه است.

 

AK-15

کلاشنیکف AK 15

سلاح تهاجمی «AK-15» در حقیقت زیرگونه‌ای از «AK-12» با کالیبر ۶۲/۷ میلی‌متری در ۳۹ است. خود AK-12 در واقع آخرین تفنگ تهاجمی مهم کلاشنیکف بود که شش سال پیش رونمایی شد و از آن زمان تا به امروز، در حال آزمایش میدانی برای جلب نظر ارتش برای جانشینی تفنگ‌های قدیمی AK-74 کلاش بوده است. مدل AK-15 این سلاح هم در حقیقت به‌عنوان جانشین «AK-103» طراحی‌شده است. از این‌جا به بعد ماجرا شاید کمی پیچیده به‌نظر برسد. AK-103 در حقیقت مدلی از «AK-74» و البته با کالیبر ۶۲/۷ میلی‌متری است. زمانی که «میخاییل کلاشنیکف» در دهه‌ی ۷۰ میلادی (۱۳۵۰)، AK-74 را به‌عنوان جانشین «AKM» و «AK-47»های مشهور قدیمی طراحی کرد، ترجیح داد به‌جای کالیبر ۶۲/۷ میلی‌متری مورداستفاده در آن‌ها، از کالیبر جدید ۴۵/۵ میلی‌متری استفاده کند. بااین‌حال سه دهه بعد، مدلی از AK-74 را در قالب AK-103 و «AK-104» با همان کالیبر قدیمی ساخت که می‌توانست از همان فشنگ‌های قدیمی استفاده کند و حالا AK-15 می‌رود تا جانشین این دو سلاح در آینده‌ی نزدیک باشد. AK-15چهار کیلوگرم وزن دارد و می‌تواند با آهنگ ۷۰۰ گلوله بر دقیقه شلیک کند، بیشترین برد مؤثر آن‌هم به ۸۰۰ متر می‌رسد.

 

RPK-16

کلاشنیکف RPK 16

تیربارهای سبک «RPK» را کلاش در اواخر دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی (۱۳۳۰) به‌عنوان مکملی بر خانواده‌ی تفنگ‌های تهاجمی «AKM» خود طراحی کرد. هدف اصلی از طراحی این تیربار سبک که خشاب بزرگ و لوله‌ی بلند آن به‌وضوح ظاهری غریب به آن می‌بخشید، این بود که تیرباری سبک، سریع و کاربردی برای واحدهای کوچک در خطوط مقدم طراحی شود. گونه‌ی «RPK-74» آن هنوز هم یکی از محبوب‌ترین تیربارهای سبک دنیاست. کلاش برای جانشینی این تیربار هم «RPK-16» را معرفی کرد؛ تفنگی که طبیعتا بیشترین اشتراک طراحی را با «AK-12» آخرین تفنگ تهاجمی این روزهای کلاش دارد. این سلاح توانایی شلیک در دو حالت تک‌تیر و رگبار را دارد و لوله‌ی بلند آن خصوصا برای شلیک در فواصل دور کاربردی است. این تیربار دو نوع خشاب اصلی ۹۶ و ۴۵ گلوله‌ای دارد و درعین‌حال می‌تواند توسط خشاب استاندارد تفنگ‌های AK-74 هم تغذیه شود.

 

MA

کلاشنیکف MA

MA – Compact Assault Rifle یا در روسی Malogabaritny Avtomat سلاح تهاجمی کوچک و سبکی بود که معرفی آن در نمایشگاه امسال توجه بسیاری را به خود جلب کرد. اسلحه‌ای به وزن تنها ۵/۲ کیلوگرم و طول ۷۵۰ میلی‌متر که در واقع به‌عنوان جانشینی برای «AKS-74U» (همان اسلحه‌ای که بن‌لادن همیشه با خود داشت) طراحی‌شده است. MA در حقیقت به‌عنوان سلاح دفاع شخصی برای سرنشینان خودروهای نظامی یا نیروهای ویژه طراحی‌ شده است. سلاح با قنداق تاشده، تنها ۵۰ سانتی‌متر طول دارد که ۲۰ سانتی‌متر کوتاه‌تر از یک «AK-74M» در شرایطی مشابه است. بیشتر بدنه‌ی سلاح از جمله عمده‌ی اجزای مکانیسم آتش آن، از پلیمر ساخته ‌شده است. طبق انتظار بدنه‌ی آن صاحب ریلی پیکاتینی برای سوار کردن تجهیزات اضافی است و برای عملیات نیروهای ویژه، امکان نصب صداخفه‌کن تاکتیکی با توان جداسازی سریع هم پیش‌بینی‌شده است. کلاشنیکف هنوز اطلاعات بیشتری در مورد این سلاح منتشر نکرده است.

 

SV و SVS

کلاشنیکف اسنایپر VSV 338

به جز SVK، کلاش دو مدل تفنگ تک‌تیرانداز گلنگدن دستی را هم معرفی کرد که یکی در کالیبر ۶۲/۷ در ۵۴ طراحی‌شده بود و دیگری در کالیبر ۳۳۸ لوپو مگنوم شلیک می‌کرد. نمونه‌ی اول «SV-98M‌» در حقیقت تفنگ تک‌تیر نه چندان جدیدی بود که حالا به لطف اسکلتی سبک‌تر ساخته‌شده از آلومینیم و بدنه‌ای پلیمری، دوربین تک‌چشمی درازی را روی نوار پیکاتینی جدید خود جا داده بود. این سلاح که ۸/۷ کیلوگرم وزن دارد، صاحب خشابی ۱۰ تیر است. نمونه‌ی دیگر «VSV-338» نام دارد که در نوع خود یکی از نامعمول‌ترین تک‌تیرهای روسی است، خصوصا که برای کالیبر و مهماتی نامتعارف در طرح‌های روسی ساخته شده است. این مدل سبک‌تر است و اندکی جمع و جورتر از دیگر تفنگ تک تیرانداز کلاش در دست جای می‌گیرد. هر دوی این تفنگ‌ها همچنان در حال گذراندن آزمایش‌های ورود به سازمان رزم ارتش روسیه هستند

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.