فیزیک‌دانان سرن برای نخستین بار، رفتار پادماده‌ی هیدروژن را در جذب پرتوهای نور بررسی کردند. پژوهشگران آزمایش «آلفا» ALPHA، لیزر فرابنفشی را به پادهیدروژن‌ها تاباندند و بسامد نوری را که برای جابه‌جا کردن پوزیترون‌ها از پایین‌ترین تراز انرژی به تراز بعدی لازم بود، اندازه‌گیری کردند. پادهیدروژن، پادماده‌ی هیدروژن است که در هسته‌ی خود، یک پادپروتون دارد و پوزیترونی به دور آن می‌گردد. پادپروتون و پوزیترون به ترتیب پادماده‌های پروتون و الکترون هستند. با پروفسورها همراه باشید.

نتایج این اندازه‌گیری نشان داد که انرژی گذار پوزیترون از تراز یک به دو در پادهیدروژن با انرژی گذار الکترون از تراز یک به دو در اتم هیدروژن (لیمان-آلفا متناظر با طول‌موج ۱۲۲ نانومتر) یکسان است. این انطباق و انحراف نداشتن رفتار ماده و پادماده در برابر جذب نور، نقطه‌ی عطفی در تلاش چندده‌ساله‌ی فیزیک‌دانان برای طیف‌نگاری از پادماده است و امید می‌رود ابزار مناسبی برای بررسی یکی از بنیادی‌ترین تقارن‌های موجود در طبیعت موسوم به «تقارن CPT» (بار-پاریته-زمان) باشد. تقارن CPT پیش‌بینی می‌کند که ترازهای انرژی ماده و پادماده باید یکسان باشد. کوچک‌ترین انحرافی از این قانون به بازنگری جدی در مدل استاندارد ذرات بنیادی منجر خواهد شد.

آزمایش آلفا

در آزمایش آلفا، پژوهشگران هر ۱۵ دقیقه یک بار، ۲۵ هزار ذره‌ی پادهیدروژن تولید می‌کنند.

پادهیدروژن‌های سرد

بررسی پادماده‌ها بسیار دشوار است، زیرا آن‌ها در برخورد با ماده به سرعت نابود و به انرژی تبدیل می‌شوند. در آزمایش آلفا، پژوهشگران هر ۱۵ دقیقه یک بار، ۲۵ هزار ذره‌ی پادهیدروژن تولید می‌کنند. برای این کار، آن‌ها پوزیترون‌هایی را که از مواد پرتوزا (رادیواکتیو) گسیل می‌شوند، با پادپروتون‌های تولیدشده در شتاب‌دهنده ترکیب می‌کنند. بیشتر این اتم‌ها بسیار داغ هستند، از این رو پژوهشگران به پرانرژی‌ترین پادهیدروژن‌ها اجازه می‌دهند از تله‌ی مغناطیسی فرار کنند.

در مرحله‌ی بعد، آن‌ها کم‌انرژی‌ترین پادهیدروژن‌ها را به اندازه‌ی کافی خنک می‌کنند تا بتوان از آن‌ها طیف‌نگاری کرد. جالب است بدانید تکمیل و بهینه‌سازی این فرایند حدود ۳۰ سال طول کشیده است. برای طیف‌سنجی، پژوهشگران پرتو لیزر فرابنفشی را با طول‌موج مشخص به پادهیدروژن‌ها تاباندند و با دقت دو در ۱۰ میلیارد به این نتیجه رسیدند که انرژی گذار از تراز یک به دو در هیدروژن و پادهیدروژن یکسان است. پژوهشگران امیدوارند که با بهبود روش‌های آزمایش بتوانند طیف سنجی از پادهیدروژن را در گستره‌ی وسیع‌تری از طیف الکترومغناطیس انجام دهند. بسیاری از نظریات موجود مانند «نظریه‌ی ریسمان» که در تلاشاند نیروی گرانش را با دیگر نیروهای بنیادی طبیعت وحدت ببخشند، پیش‌بینی می‌کنند انحراف‌هایی در تقارن CPT وجود داشته باشد.

دیدگاه های وب سایت

 1. Fa Sa
  پاسخ دادن

  بستگی داره چه نوع ویروس و چه نوع سیدی ای باشه!

  اگه انگلیسی بلدید تو اینترنت سوالتون رو به صورت انگلیسی سرچ کنید و جوابتون رو بگیرید.

 2. Arash Ashkani
  پاسخ دادن

  CD یا DVD ویروس نمیگیرن مگه این که سیدی ریمویبل باشه تازه در اون حالت هم احتمالش خیلی کمه سیدی تنها در صورتی میتونه ویروسی باشه که موقع رایت کامپیوتر رایتر ویروسی باشه

 3. Nirvana
  پاسخ دادن

  سلام
  لطف کن هیچوقت کسی را ضایع نکن فقط با هم اطلاعات رد و بدل کنید.

  سوالت هزار و یک جواب داره:
  – یه ویروسی مثل خانواده W32.Virut همه ی فایل های exe یعنی فایلهای برنامه هاتو آلوده میکنه – هر چی رو هارد و فلش مموریه آلوده میکنه – من نسخه ای ازش ندیدم که تشخیص بده سی یا دی وی دی تو دستگاه ری رایتبل/Rewritable باشه. یا اصلا سراغ سی دی یا دی وی دی بره.
  حالا یه سی دی از برنامه هات برای دوستت رایت میکنه و خبر نداری برنامه هات آلوده است – پس میشه گفت اون سی دی یا دی وی دی ویروسیه.

  من قدیما از بازار سی دی برنامه شرکت تقریبا معتبری خریدم که بعضی کرک برنامه هاش آلوده به W32.Virut بود.

  – چند سال پیش بین ویروسها مد بود که اگه کاربر سی دی یا دی وی دی ***فقط با نرم افزار رایت خود ویندوز*** رایت کرد یک نسخه از خودش با یه فایل autorun.inf هم روی سی دی یا دی وی دی رایت بشه.
  پس سی دی که رایت میکردی هر چی محتویاتش بود یه نسخه از ویروس روش بود.

  – من نسخه ای از یه ویروس دارم که با ورژن 6 نرم افزار رایت Nero میتونه هر چی رایت کنی رو آلوده کنه. مثل روش بالا.

  – این حالت را من تاحالا ندیدم ولی کاملا شدنیه : در کل سی دی یا دی وی دی که رایت شده است دیگه ویروسی نمیشه مگر اینکه ویروسه:
  1)دنبال آلوده کردن سی دی و دی وی دی باشه.
  2)چک کنه دستگاه سی دی یا دی وی دی رامه فقط یا رایتر هم هست.
  3)چک کنه سی دی یا دی وی دی توی دستگاه جا داره. یعنی اگه 750 مگابایت رو سی دی جا میشه کل 750 مگابایت پر نباشه.
  این مهمه : 4)چک کنه سی دی یا دی وی دی توی دستگاه وقتی رایت شده Finalize شده یا نه – همون اصطلاح ته سی دی یا دی وی دی را بستن – که اگه سی دی یا دی وی دی Finalize شده باشه دیگه کاری از دستش برنمیاد.
  اگه سی دی یا دی وی دی Finalize نشده باشه میتونه به اصطلاح یه Session جدید رو سی دی یا دی وی دی بسازه و خودشو اضافه کنه و سی دی یا دی وی دی را آلوده کنه.

  چرا این حالت را ندیدم چون حجم ویروس را زیاد میکنه + طراحش باید خیلی خوب درباره سی دی و دی وی دی بدونه + از همه اح+م+قانه تر این که اکثر کاربرها 100% میفهمن.
  و ویروسی ویروسه که وقتی وارد شد کمترین علایمو نشون بده و کاربر نفهمه.

  ممنون

  • Nirvana
   پاسخ دادن

   ببخشید یه اشتباه تایپی:
   “حالا یه سی دی از برنامه هات برای دوستت رایت **میکنه** و خبر نداری برنامه هات آلوده است – پس میشه گفت اون سی دی یا دی وی دی ویروسیه”
   درستش:
   “حالا یه سی دی از برنامه هات برای دوستت رایت **میکنی** و خبر نداری برنامه هات آلوده است – پس میشه گفت اون سی دی یا دی وی دی ویروسیه”

 4. علی
  پاسخ دادن

  سلام. اگه فایلی که تو سی دی هستش ویروس داشته باشه مثلا قبل رایت کردنش فایل حاوی ویروس باشه ، میشه. اما خوبیش اینه بقیه ی اطلاعاتت رو سی دی از بین نمیرن چون داخل خود سی دی فعال نیست بعد نصب پراکنده میشه یا خراب کاری میکنه.

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.