در میان پر سر و صداترین خبرهایی که در وبلاگ‌ها یا محافل پارانرمال دهان به دهان می‌شوند، می‌توان به تلاش برای یافتن جانشین یک هشت‌پای روان بین، حادثه‌ای عجیب در کشور پرو، دیدن یک مار در مریخ و بارش گوشت در روستایی در آرژانتین اشاره کرد. با پروفسورها همراه شوید تا این پدیده‌ها را مرور کنیم.

۱. به دنبال اختاپوس روان‌بین

پل اختاپوس

چند سال پیش، یک اختاپوس به نام «پال» (Paul) که بسیار هم مشهور شد، توانست نتیجه‌ی چند بازی فوتبال جام جهانی را به‌درستی و یکی پس از دیگری پیش‌بینی کند. حال یک آکواریوم در آلمان در تلاش است تا یک اختاپوس روان‌بین دیگر مانند پال را پیدا کند.
به گزارش وب‌سایت «TheLocal.de»، آکواریوم «سی لایف» (Sea Life) در آلمان برای این کار از هشت آکواریوم دیگر در آلمان خواسته است با یک آزمایش، اختاپوس‌های خود را بیازمایند و اگر روان‌بین هستند، به دنیا معرفی کنند.
در این آزمایش، دو غذای یکسان دو سمت یک آکواریوم قرار داده می‌شود که هر کدام نمایانگر یک تیم از یک سری مسابقات فوتبال خواهند بود. انتخاب هر کدام از این غذاها به معنی انتخاب تیم برنده در هر مسابقه خواهد بود.
به‌این‌ترتیب، هر اختاپوسی که بتواند بیشترین میزان انتخاب‌های درست را داشته باشد، به‌عنوان جانشین پال انتخاب و معرفی خواهد شد. پال در سال ۲۰۱۰ (۱۳۸۹) توانسته بود از میان هشت بازی جام جهانی، هشت انتخاب درست داشته باشد.
او پس از پیش‌بینی برد اسپانیا در مقابل آلمان، بارها توسط طرفداران آلمانی تهدید به مرگ شد. در مورد پیش‌بینی‌های او گفته می‌شود که او هنگام انتخاب غذا از کنار پرچم‌ها، احتمالا بخشی از آن را چشیده و با توجه به تفاوت‌های بسیار ریز میان آن‌ها، دست به این انتخاب‌ها می‌زده است.
پال در تاریخ ۲۶ اکتبر ۲۰۱۰ (۴ آبان ۱۳۸۹) در سن دو سال و هشت‌ماهگی از دنیا رفت.
برخی مدعی هستند که او یکی از به‌یادماندنی‌ترین و مشهورترین شخصیت‌های مرتبط با جام جهانی ۲۰۱۰ (۱۳۸۹) بوده است. او پس از مسابقات جام جهانی، هزاران نفر را به آکواریوم سی لایف در «اوبِرهاوزن» آلمان کشاند. حتی یک مستند و چند اثر موسیقایی هم با موضوع زندگی و پیش‌بینی‌های پال ساخته شد.
«الکساندر فیلیپ» (Alexandre Philippe) سازنده‌ی مستند «زندگی و روزگار پال، اختاپوس روان‌بین» (The Life and Times of Paul the Psychic Octopus) در این مستند می‌گوید: «اگر به نحوه‌ی برخورد مردم با اختاپوس‌ها در طول تاریخ نگاه کنید، خواهید دید که پال محبوب‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین اختاپوس تاریخ است. من در تعجبم که چرا مستندسازان دیگر به فکر ساختن فیلمی با موضوع پال نیفتاده‌اند. زندگی پال، عالی‌ترین داستان با موضوع به شهرت رسیدن است.» فیلیپ به این‌که آیا اختاپوس دیگری می‌تواند جانشین پال شود، با دیده‌ی شک می‌نگرد. البته او درک می‌کند که چرا صاحبان این آکواریوم به دنبال جانشینی برای پال هستند.

رازگشایی: جلب مشتری

۲. بازی «چارلی چارلی» حادثه آفرید

بازی چارلی

مدتی پیش سه دختر نوجوان در کشور پرو ظاهرا توسط یک روح شرور تسخیر شدند. خبرگزاری‌های محلی مدعی شده بودند که آن‌ها پس از بازی «چارلی‌چارلی» بازی با «‌تخته‌ی ویجا» (که از آن برای برای احضار ارواح استفاده می‌کنند) به این وضعیت دچار شدند. کمی بعد از انتشار این خبر در دنیای مجازی، تصاویر تکان‌دهنده‌ای از این افراد منتشر شد. در این ویدئو، این دختران که حالت‌های بسیار غیرعادی‌ای دارند، در یک کلیسا نشان داده می‌شوند و افرادی هم تلاش دارند تا با خواندن متون مقدس، دختران را از این ارواح شرور نجات دهند. گفته می‌شود که این جلسه بیش از پنج ساعت طول کشیده است و پس‌ از آن هم دختران به یک مرکز درمانی در همان نزدیکی منتقل ‌شده‌اند. البته به دلیل نبود اطلاعات بیشتر، نمی‌توان از دلیل اصلی چنین وضعیتی، مطمئن بود، اما ارتباط دادن وضعیت این این دختران به اشباح، خنده‌دار به نظر می‌رسد.

رازگشایی: شایعه

۳. یک مار خوش‌خط‌وخال در مریخ

مریخ

دسته‌ای از محققان که در حال بررسی و یافتن بخش‌های غیرقابل توضیح در عکس‌های مریخ‌نورد هستند، هر از گاهی یافته‌های خود را در اینترنت منتشر می‌کنند. آن‌ها معمولا به دنبال یافتن اثری هستند تا وجود حیات فرازمینی یا تمدنی باستانی در سطح مریخ را اثبات کنند. یکی از آخرین یافته‌های این دسته از یوفولوژیست‌ها متعلق است به تصویری که در بخشی از آن، چیزی شبیه به یک مار دیده می‌شود.البته شکاکان متعددی هم انتقادهای مختلفی را به این‌گونه ادعاهای بی‌اساس دارند و توضیح می‌دهند که چنین یافته‌هایی می‌توانند نتیجه‌ی پدیده‌ای موسوم به «پاریدولیا» (Pareidolia Phenomenon) باشند. این پدیده‌ی روانشناختی توضیح می‌دهد که چگونه ذهن انسان ممکن است تصاویر آشنایی را در میان طرحی پیچیده تشخیص بدهد و آن را واقعی تلقی کند.

رازگشایی: توهم بصری

۴. مثلث شناور

۷۸۴۷۵_submitter_file5__image

گزارش ادعایی یک شهروند:‌ ‌من برای چند لحظه از خانه بیرون آمدم تا صندوق پستی جلوی خانه را چک کنم و ببینم که آیا بسته‌ای برایم آمده یا نه؟ ساعت حدود ۱۰:۱۵ شب دوشنبه بود. از بعدازظهر آن روز، هوا ابری بود و باران ‌هم باریده بود. در زمان حادثه، هوا خیلی ابری نبود و سه‌چهارم ماه هم دیده می‌شد.
ماه در سمت جنوبی آسمان بود. من یک ‌لحظه به آن نگاه کردم و بعد نگاهم به سمت راست آن کشیده شد. ناگهان سه ستاره‌ی درخشان را دیدم که در یک آرایش مثلثی در آسمان در حرکت بودند. یکی در بالا بود و دو نور دیگر در پایین و دو طرف آن دیده می‌شدند.
نورها سپس از حرکت ایستادند. من هم آن‌جا ایستادم و آن‌ها را تماشا کردم. حدود ۱۵ دقیقه طول کشید. سپس به درون خانه رفتم تا موبایلم را بیرون بیاورم.
بیرون آمدم و شروع به گرفتن فیلم و عکس از ماه و این نورهای عجیب کردم. فیلمی که گرفتم خیلی تیره‌وتار است و چیز زیادی در آن دیده نمی‌شود. به‌هرحال چند عکس هم گرفتم. در یک یا دوتای آن‌ها سقف خانه‌ام هم دیده می‌شوند. بعد از چند دقیقه‌ی دیگر، حوصله‌ام سر رفت. به درون خانه رفتم و دیگر فراموش کردم که ببینم آن نورها از آن‌جا رفتند یا نه؟
البته نمی‌دانم که این حادثه توضیح علمی یا منطقی دارد یا نه. امیدوارم کارشناسان در این مورد نظر بدهند.

رازگشایی: خطای نوری

۵. بارش گوشت در آرژانتین

استیک

پیش گزارش بسیار عجیبی از یک روستا در کشور آرژانتین منتشر شد که براساس آن، مقدار زیادی گوشت از آسمان روی یک‌ خانه باریده بود و زوجی را که آن‌جا زندگی می‌کردند در حیرت فرو برد.این حادثه چند هفته‌ی پیش زمانی اتفاق افتاد که مرد این خانواده در مزرعه‌ای در نزدیکی ساختمان خانه‌ی خود، مشغول کار بود که حس کرد صدای توفانی را از سمت منزلش می‌شنود. اما طولی نکشید که او متوجه شد آنچه به سقف خانه‌اش برخورد می‌کند، در واقع تکه‌های بزرگ گوشت هستند که از آسمان می‌ریزند.  گفته می‌شود این گوشت‌ها تا شعاع ۵۰ متری اطراف این خانه پراکنده ‌شده بودند. با توجه به ادعا، این گوشت‌ها بسیار تازه بودند و هیچ‌کدام هم استخوان نداشتند. در زمان این حادثه، هیچ وسیله‌ی پروازی‌ای در آسمان منطقه مشاهده نمی‌شد. مقامات محلی هم هنوز نتوانسته‌اند توضیح قابل قبولی از ماهیت این حادثه‌ی عجیب ارائه دهند.
این‌گونه بارش‌های غیرعادی هر از گاهی در نقاط مختلف دنیا اتفاق می‌افتد و معمولا هم کسی قادر به توضیح آن‌ها نیست.

رازگشایی: نامشخص

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.