2علی رنجبران| تعطیلات نوروز از راه می‌رسند و بسیاری از ما در حال برنامه‌ریزی برای رفتن به سفر و بهره بردن از این تعطیلات هستیم. مقصد بسیاری از مسافران در این تعطیلات مناطق دیدنی و طبیعی کشور است. از مناطق مشهور و معروف تا گوشه و کنار‌های بکر و دورافتاده، همه می‌توانند جزو مقاصد سفر ما باشند. با این حال اگر نگران وضعیت محیط زیست، آلودگی آب و هوا و دیگر مشکلات این‌چنینی هستید بد نیست بدانید سفر کردن نه تسفرنها بار مسؤولیت در قبال این مسائل را از دوشتان بر نمی‌دارد، بلکه مسؤولیت‌تان را دو چندان می‌کند. در این مطلب تلاش خواهیم کرد تا به شما نشان دهیم رفتار مسؤولانه در قبال محیط زیست و شهر‌هایی که به آنها سفر می‌کنیم و حتی شهر خودمان در طول سفر چه تاثیر بسزایی روی پاکی شهر‌ها و محیط اطراف‌مان خواهد داشت.

 

قبل از ترک خانه
قبل از اینکه راهی سفر و جاده بشوید، یادتان باشد شما در حال ترک کردن خانه تان هستید، اما این به این معنا نیست که شما دیگر در قبال شهر و خانه‌ای که آن را ترک می‌کنید هیچ مسؤولیتی ندارید. کار‌های زیادی است که باید قبل از ترک خانه انجام دهید.

 

ترک خانه
قبل از ترک خانه از بسته بودن همه پنجره‌های مطمئن شوید تا در برگشت با خانه‌ای گرد و خاک گرفته و نیازمند شست و شو روبه‌رو نشوید. سپس سیستم‌های گرمایشی را خاموش یا بسیار کم کنید، چون در نبود شما نیازی نیست خانه‌تان مثل زمان حضورتان گرم باشد. اگر گل و گیاه آپارتمانی دارید و برای حفظ آنها به دمای مناسبی در محیط نیاز دارید، همه را در یک اتاق جمع کرده و دمای آن اتاق را بر اساس نیاز آنها تنطیم کنید. به این ترتیب از گرم نگاه داشتن بقیه خانه بی‌نیاز خواهید شد. زحمت کوچکی که شما برای جابه‌جایی گلدان‌های‌تان می‌کشید، باعث صرفه‌جویی زیادی در مصرف سوخت خواهد شد.

 

وسیله سفر
انتخاب شیوه و وسیله سفر تقریبا مهم‌ترین تصمیمی است که برای سفرتان می‌گیرید. این انتخاب البته بسیار تحت تاثیر مقصد یا مقاصد سفر و برنامه‌ای است که برای سفرتان دارید. اگر شرایط سفرتان اجازه می‌دهد؛ توصیه ما به شما برنامه‌ریزی دقیق برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی مانند قطار، اتوبوس و هواپیماست. این کار علاوه بر اینکه از حجم ترافیک در مسیر‌های پر رفت‌وآمد کم خواهد کرد، باعث مصرف کمتر سوخت و آلودگی‌های ناشی از آن خواهد شد. با این حال اگر شرایط‌تان اجازه نمی‌دهد، سفر را بر اساس ماشین شخصی برنامه‌ریزی کنید. اگر تصمیم دارید با وسایل نقلیه عمومی سفر کنید؛ برنامه‌ریزی دقیق و تهیه بلیت فراموش‌تان نشود. اما اگر ماشین شخصی را انتخاب می‌کنید، نه تنها چیزی از مسؤولیت‌تان کم نخواهد شد، بلکه مخاطب این بخش خود شما هستید.

 

تعمیرات
سیم‌کشی‌های برق و گاز را اگر ایراد دارند قبل از سفر تعمیر کنید. این کار علاوه بر حفظ ایمنی شما و خانه‌تان، باعث مصرف کمتر برق و گاز در طول سال پیش‌رو مخصوصا روزهایی می‌شود که در خانه نیستید. برای امتحان سیم‌کشی، همه وسایل برقی را از مدار خارج کنید و اگر کنتورتان همچنان کار می‌کرد بدانید در بخشی از سیم کشی مشکلی وجود دارد که باعث هدر رفتن برق می‌شود. برای حل این مشکل می‌توانید به برق‌کار ماهر مراجعه کنید. همین طور قبل از سفر از سلامت شیر‌های آب اطمینان حاصل کنید. شیر‌های خراب و دارای نشتی در تمام طول سال و مخصوصا در تعطیلات نوروز که فشار آب بیشتر می‌شود، آب بیشتری هدر می‌دهند. تعمیر آنها در طول سال هم به حفظ منابع آب کمک خواهد کرد.

 

تمهیدات سفر با ماشین شخصی
درست مانند خانه، ماشین شخصی‌تان هم باید همیشه آماده و سالم باشد. اما قبل از سفر از سلامت ماشین، تنظیم موتور، تنظیم باد چرخ‌ها و غیره مطمئن شوید. حتما شنیده‌اید که معمولا رکورد مصرف بنزین در تعطیلات نوروز شکسته می‌شود. بخشی از این رکورد شکنی مربوط به همین موضوع است و اگر همه با اطمینان از سلامت فنی و موتوری ماشین به سفر بروند به میزان زیادی از مصرف سوخت کم خواهد شد. در ضمن قبل از سفر یک برنامه‌ریزی دقیق برای مقاصد و مسیر‌هایی که به آنها سرخواهید زد، بکنید. این کار به شما کمک می‌کند از پیمودن مسیر‌های بی‌مورد خودداری کنید. این کار در نگاه اول شاید بی‌اهمیت به نظر برسد، اما در نظر بگیرید اگر تنها یک درصد از تقریبا دو میلیون سفری (مسیر‌های پیموده شده بین دو نقطه) که در این تعطیلات انجام می‌شود، بدون دلیل باشد و این کار چه تاثیر بزرگی در مصرف سوخت خواهد داشت.

 

بار و بندیل سفر
بهتر است با برنامه‌ریزی دقیق از بردن بار و وسایل اضافه -که می‌توانید در مقصد بخرید- خودداری کنید. این کار علاوه بر صرف‌جویی در جا، باعث صرفه جویی در مصرف سوخت شده و در نتیجه آلودگی کمتری تولید می‌شود. برای بستن بار و بندیل سفرتان از صندوق عقب خودرو استفاده کنید، اما اگرمجبور به استفاده از بار بند هستید؛ بهتر است بارتان را درون صندوق‌هایی مخصوص سقف ماشین قرار دهید. بستن بار بدون استفاده از این صندوق‌های قابل نصب روی سقف تا ۲۰ درصد مصرف سوخت ماشین‌تان را افزایش خواهد داد و این به معنای هزینه و آلایندگی بیشتر است.

 

در سفر چه که کنیم؟
در طول مسیرتان از جاده‌های مختلفی عبور می‌کنید و مناطق زیادی را خواهید دید. یادتان باشد که با رعایت نکات زیر این مناطق همیشه به همان زیبایی که در این سفرخواهید دید، باقی خواهند ماند. در غیر این‌صورت دیگر رغبتی برای سفر به آنجا نخواهید داشت.

 

وسایل سفر
بر خلاف معمول به شما توصیه نمی‌کنیم که وسایل سفرتان را یک بار مصرف تهیه کنید. استفاده از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی به معنای تولید زباله بیشتر و تهدید سلامت خود شماست. همین‌طور برای بسته‌بندی وسایل به جای کیسه پلاستیکی دور ریز بهتر است کیسه‌های پارچه‌ای تهیه کنید. به این ترتیب در طول سفر ردی از زباله به جای نخواهید گذاشت. در حالت معمول و به عادت سفر‌های معمولی، هر کدام از ما در طول یک بیست و چهار ساعت سفر حدود سه کیلوگرم زباله تولید می‌کنیم. با رعایت این اصول ساده، زباله تولید شده ما در طول سفر یک هفته‌ای به ۳ کیلوگرم خواهد رسید.

 

در طول سفر
سفر از همان لحظه‌ای که خانه را ترک می‌کنید آغاز می‌شود. از ابتدا برای زباله‌هایی که در طول مسیر تولید می‌کنید تمهیدی بیندیشید. بیرون انداختن زباله‌ها از ماشین را فراموش کنید، کیسه‌ای برای آشغال‌های درون ماشین در نظر بگیرید و بعد از پر شدن آن تا رسیدن به سطل زباله صبور باشید. اینکه زباله‌های‌تان را جمع کنید و سپس آنها را در کنار جاده و خیابان رها کنید، کمکی به حفاظت از طبیعت نخواهد کرد. از پرتاب فیلتر سیگار روشن به بیرون خودداری کنید، چون ممکن است در نواحی جنگلی و علفزار‌های خشک، باعث آتش‌سوزی شود.

 

ردی به جا نگذارید
در طول مسیر به تابلو‌های عبور حیوانات وحشی خوب دقت کنید و در این مناطق با سرعت کمتری رانندگی کنید. قطعا نمی‌خواهید جانوری زیبا و وحشی در تصادف با ماشین شما جانش را از دست بدهد. از شکستن درختان برای افروختن آتش تا حد ممکن خودداری کنید و اگر آتش درست کردید؛ قبل از ترک محل آن را خاموش کنید. از شستن ماشین‌تان در کنار آب‌های جاری خودداری کنید؛ زیرا مواد شوینده و آلاینده وارد سیستم آب شرب آن منطقه خواهد شد، همچنین سعی کنید وقتی وارد منطقه‌ای می‌شوید، بدون کوچک‌ترین تغییری آنجا را ترک کنید. یک ساحل، جنگل، کویر یا اثر باستانی تا وقتی زیباست و شوق سفر را در ما برمی‌انگیزد که کثیف و پر از زباله نباشد.

 

دانستنیها شماره ۱۲۴ – دانستنیها آنلاین

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.