چرا از عنکبوت می‌ترسیم؟ترس عنکبوت یا «آراکنوفوبیا» (Arachnophobia) یکی از معمولی‌ترین ترس‌های خیلی از ماست و یکی از فرضیات این است که پیشینه فرگشتی ما در دنیایی شکل گرفته که سرشار از عنکبوت‌های بسیار سمی بوده است، بنابراین به نفع نیاکان ما بوده که وقتی عنکبوت می‌بینند بترسند و از آن دور شوند تا نیش نخورند. خب در نگاه نخست فرضیه معقولی به نظر می‌رسد، چون خیلی از آدم‌ها تصور می‌کنند که به‌طور ذاتی از عنکبوت‌ها ترس دارند. اما این فرضیه یک مشکل دارد. آن هم اینکه برخی آسیایی‌ها و اروپایی‌ها خیلی بیشتر از آفریقایی‌ها و سرخ‌پوستان آمریکای جنوبی از عنکبوت می‌ترسند. یک فرضیه جایگزین که می‌تواند این تناقض را توضیح دهد، این است که عنکبوت‌ها در آسیا و اروپا به اشتباه با بیماری‌های مرگ‌آور از جمله طاعون یا مرگ سیاه مرتبط دانسته شدند. این موضوع منجر به یک بدبینی فرهنگی نسبت به عنکبوت‌ها شده که نسل‌به‌نسل و سینه‌به‌سینه تا امروز رسیده و به خیلی جاهای دیگر دنیا هم سرایت کرده.

 

دانستنیها شماره 120 – دانستنیها آنلاین

دیدگاه های وب سایت

 1. نیما
  پاسخ دادن

  به نظر همه عنکبوت ها باعث وحشت نمیشن. من در مقاله ای قبلا خوندم که بیشتر افراد از عنکبوتهای بزرگ و شبیه به رتیل میترسند و این نوع ترس بیشتر به علت ظاهر چندش‌ناک این نوع عنکبوت ها هست و پرزهایی که روی بدنش هست. جالبه سال گذشته اپلیکیشنی برای گوشی های اندروید ساخته شد که در اون مرحله به مرحه با یکسری بازی ساده از حالت شکل ساده عنکبوت که کارتونی بود تا شکل واقعی سعی به ریختن ترس فرد میشد که میگفتن اپلیکیشن تأثیر گذاری بوده.

 2. غریبه
  پاسخ دادن

  عنکبوت ها ترس ندارن وکسی ازآن ها نمیترسدوبیشتر کسانی هستندکه فقط چندششان میشود.سوسک را هم میشود دراین مورد مثال زدکه اکثریت مردم ازآن میترسند.

 3. lorde
  پاسخ دادن

  من هم با این گفته موافقم چون هم در یک مستند و هم در یک مقاله علمی که رفرنس خیلی از مقاله های انسان شناسی دیگه بود خوندم که این ترس از نیاکان ماست ولی برای خودم سوال پیش اومد :مگه ما تو زیست دوران راهنمایی نخوندیم که صفات اکتسابی مثل قطع شدن دست یا احساسات به ژنتیک یا DNA ربطی نداره؟؟ مثلا اگه ما دستمون قطع بشه بچمون که وقتی بدنیا بیاد یک دست نیست که؟؟؟ مگر اینکه با مواد شیمیایی یا رادیو اکتیو DNA ما عوض شه که اون یه بحث دیگس… ولی میخام نظر شما رو هم بدونم
  سپاس

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.