سیدمعین عمرانی| ‌دنیای یوفولوژی در طول تاریخ، شاهد حوادث عجیب بسیار زیادی بوده است. برخی از این حوادث بسیار شگفت‌انگیزتر و برجسته‌تر از دیگر گزارش‌های یوفوها بوده‌اند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که یکی از این حوادث، ۴۰ سال پیش در همین تهران خودمان اتفاق افتاد؛ یعنی درست بالای سر خانه‌های مردم این شهر. این حادثه آن‌قدر شگفت‌انگیز و عجیب بود که از نظر بزرگ‌ترین سازمان مستقل یوفولوژی جهان یعنی «موفان»، یکی از ۲۰ حادثه‌ی شگرف تاریخ یوفولوژی محسوب می‌شود.

صدای واقعه را بشنوید
در شب حادثه برج مراقبت فرودگاه مهرآباد و مسئول آن یعنی آقای «حسین پیروزی» نقشی محوری در برقراری ارتباط بین هواپیماهای نیروی هوایی و مقامات مسئول داشتند. برج مراقبت در تمام لحظات حادثه به‌جز مواقعی که تماس‌های رادیویی توسط یوفو قطع می‌شد، با هواپیماها در تماس بود. حال برای اولین بار پس از چهار دهه، فایل صوتی بخشی از این گفت‌وگو در اختیار شما قرار می‌گیرد. در این فایل صوتی شما گفت‌وگوهای برج مراقبت با یکی از هواپیما‌ها (خفاش براوو) را در آن شب می‌شنوید. بخشی از متن این گفت‌وگوها به شرح زیر است:

برج مراقبت: بله. به‌هرحال، این‌یکی هم که ما اینجا می‌بینیم پایینه و البته من ازاینجا حدس می‌زنم که حدود ۱۵ یا ۱۶ هزار پا باشه و رنگ‌های متفاوتی ازش ساطع می‌شه.
خفاش براوو: بله … ساعت سه من ایستاده. الان ثابت‌شده. اینجا وایستاده و …
ب: تیمسار دستور دادن که شما ۱۵ هزار پا ارتفاع داشته باشید و مشخصات شیء رو تا اونجایی که ممکنه برای ما گزارش کنید.
خ: الان اگر نگاه بکنید، درست بین پالایشگاه و کوه بی‌بی شهربانو البته دورتر، ثابت ایستاده.
الان باز دارن دو تا می‌شن و تقریباً فاصله‌شون شاید بشه گفت… الان تقریباً با یه حالت … وایسادن. دو تا هستن الان. جلوییه داره فلش می‌زنه. پشت سریش ثابته… الان این… ما یه لحظه فکر کردیم …، ولی الان از جسم مادر جدا شد و روی زمینه! من حس می‌کنم که زمین اطرافش کاملا روشنه و خودش با ارتفاع حدود ۵۰۰ پا داره ازش دور می‌شه و داره به سمت شرق میره. با سرعت حدود ۲۵۰-۳۰۰ نات.
ب: اون (جسم دوم) کجای زمین نشسته؟
خ: بله. الان اون جسم نورانی روی زمین نشسته و زمین اطرافش کاملا روشنه!
ب: حدودا کجا هست؟ پوزیشنش؟
خ: از برج به سمت ۱۹۳ درجه دایرکت (مستقیم) نگاه کنین، شاید بتونین ببینیدش.

در این فایل صدای این مکالمات را بشنوید:

فیلم واقعه را ببینید
یک نکته‌ی کمتر شنیده‌شده درباره این واقعه، ساخت فیلمی درباره‌ی این موضوع در تلویزیون به کارگردانی فتحعلی اویسی است؛ آقای پیروزی ماجرا را این‌گونه تعریف می‌کند:«بعد از انقلاب، آقای اسماعیل میرفخرایی یک برنامه‌ی علمی در تلویزیون داشت، با من تماس گرفت و بعد از صحبت‌های اولیه، با کمک آقای فتحعلی اویسی فیلمی تهیه کردند که در آن، حادثه را بازسازی کرده بودند. تمام آدم‌های فیلم افراد واقعی درگیر ماجرا و مکان‌ها و وسایل و هواپیماها و خلاصه همه‌چیز به همان شکلی بود که در شب حادثه اتفاق افتاد. ساختن این فیلم، شش ماه طول کشید. آنها، من و چهار خلبان را به‌صورت جداجدا به یک دفتر در تلویزیون دعوت کردند و از ما خواستند تا حادثه را با تصاویر روی ده مقوای بزرگ شبیه‌سازی کنیم. جالب اینجاست که از این ۵۰ تصویر، ۱۲ تصویر دقیقا مثل هم بود. آنها بعدا در ساخت فیلم از این تصاویر خیلی کمک گرفتند. اسم این فیلم «تهران در ساعت ۲۳» بود و در روز تولد حضرت پیامبر(ص) در سال ۱۳۵۹آن را در تلویزیون پخش کردند.»

این فیلم را در آدرس زیر می توانید تماشا کنید:

قسمت اول

قسمت دوم

مستند شبکه هیستوری

در سال ۲۰۰۸/۱۳۸۷ «شبکه‌ی تلویزیونی هیستوری» (History Channel) مجموعه‌‌مستندی پرطرفدار را در زمینه‌ی یوفولوژی باعنوان «شکارچیان یوفو» (UFO Hunters) پخش کرد. این مجموعه در قالب سه‌فصل در ۳۹قسمت تا اواسط سال ۲۰۰۹/۱۳۸۸ ادامه یافت. قسمت یازدهم فصل اول این مجموعه، اولین‌بار در آوریل/ فروردین همان‌سال با عنوان «UFO Dogfights» پخش شد. این قسمت به‌بررسی حادثه‌ی تهران و حادثه‌ی تقریبا مشابهی برای خلبان ‌یک جنگنده‌ی اهل پرو اختصاص یافته است. این مستند شامل مصاحبه‌ای نسبتا مفصل و با جزئیات فراوان است با سرتیپ «پیروز جعفری» خلبان فانتوم دومی که به تعقیب یوفو پرداخت. کل حادثه با استفاده از تصاویر و بر اساس گفته‌ها‌ی خلبان،‌ باز آفرینی شده است.

اسناد پرونده‌ی محرمانه‌ی نیروی هوایی آمریکا در مورد این ماجرا چه می‌گوید؟

حادثه‌ی یوفوی تهران علاوه بر آنکه در ایران در رسانه‌ها سروصدا به‌پاکرد،مورد توجه سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی دیگر کشورها هم قرار گرفت. نیروی هوایی آمریکا در آن زمان مدارک و اطلاعات زیادی را جمع‌آوری کرد. سال‌ها بعد، این مدارک طبق قانون آزادی اطلاعات و به درخواست شهروندان در دسترس عموم قرار گرفت.

این اسناد را از این آدرس می توانید دریافت کنید:

اسناد یوفو در تهران

دانستنیها شماره ۱۵۴ – دانستنیهاآنلاین

دیدگاه های وب سایت

 1. ادهم
  پاسخ دادن

  گزارش عالی بود … مخصوصاً فایل صوتی ضمیمه که نیم ساعت گفتگوهای برج مراقبت و خلبانها رو شامل میشد … جای تعجب داره افرادی که در اصل ماجرا شک میکنن و ادعا میکنن که خلبانها اشتباه کردن … آخه میشه ۱/۵ ساعت تعقیب گریز در آسمان تهران اون هم با خلبانهای حرفه ای فقط دنبال سیاره مشتری یا مثلاً شهاب سنگ !!!!!!؟؟؟؟؟ یا ادعا میکنن هواپیما از قبل نقص فنی داشته !!!! اونهم هواپیمایی که در بهترین نیروی هوایی کل خاورمیانه در زمان خودش و در حال آماده باش بوده !!! نمی دونم با چه منطقی ایجاد شبهه میکنن یه عده !!!

  • نا شناس
   پاسخ دادن

   اگه خود مجله رو خونده بودی میفهمیدی چرا ایجاد شبهه(!) می کنن. کارشناس مجله آقای جهان پناه توضیح داده

  • نامم
   پاسخ دادن

   اگه خود مجله رو خونده بودی میفهمیدی چرا ایجاد شبهه(!) می کنن. کارشناس مجله آقای جهان پناه توضیح داده

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.