خواندنی‌های تاریخ یک جایزه

سیاوش رحمانی| جوان‌ترین برنده جایزه نوبل لورنس براگ است که در ۲۵ سالگی نوبل فیزیک را به همراه پدرش دریافت کرد. مسن‌ترین برندگان جایزه هم ۸۸ ساله بوده‌اند.

۷

مهاتما گاندی

جالب است بدانید مهاتما گاندی از بزرگ‌ترین فعالان صلح جوی راه آزادی و حقوق انسان‌ها اگر چه از سال ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۸ هر سال کاندید جایزه صلح شد ولی هرگز به آن نرسید. اگرچه در سالی که او ترور شد نوبل صلح را به این عنوان که «کاندید شایسته‌ای وجود ندارد» به هیچ‌کس ندادند و در واقع به نوعی به او دادند. بعدها هم وقتی به دالایی لاما جایزه صلح دادند، اعلام کردند که این جایزه ادای دینی به گاندی هم هست، ولی دیگر چه فایده؟!

 

جایزه صلح نوبل تنها به کسانی می‌رسد که زنده باشند. دگ هامرشولد و اریک اکسل کارفلت دو برنده بدشانسی بودند که در فاصله کاندیداتوری‌شان تا دریافت جایزه صلح و ادبیات از دنیا رفتند.

جایزه صلح نوبل ۱۹۷۳ را برای تلاش در راه برقراری صلح در ویتنام به طور مشترک به هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه آمریکا و له‌دوک تو از ویتنام دادند. تصمیم کاملا عجیبی بود. در طول یک سال قبل از آن آمریکا ویتنام را به طور گسترده‌ای بمباران کرده بود و هزاران بی‌گناه را کشته بود. آن روزها دست آمریکا در بمباران کامبوج که منجر به مرگ صدها هزار نفر شد، رو شده بود. له‌دوک به خاطر کیسینجر جایزه را قبول نکرد. به جز او ژان پل سارتر، نویسنده، فیلسوف و متفکر فرانسوی هم در سال ۱۹۶۴ از دریافت جایزه ادبی‌اش با این عنوان که «او را به بخشی از یک سازمان تبدیل می‌کند» خودداری کرد.

robertmillikan

رابرت میلیکان

رابرت میلیکان در سال ۱۹۲۰ به خاطر اندازه‌گیری بار الکترون کاندید جایزه فیزیک نوبل شد. در همان سال فلیکس ارنفست ادعا کرد بار‌هایی کوچک‌تر از بارهای بنیادی میلیکان اندازه‌گیری کرده و میلیکان جایزه را از دست داد ولی سه سال بعد معلوم شد ادعای ارنفست اساس ندارد و جایزه میلیکان را پس دادند.

 

تنها لینوس پاولینگ و ماری کوری هستند که در دو رشته مختلف نوبل دریافت کرده‌اند. خانواده کوری‌ها که فوق‌العاده‌اند!ماری دو نوبل برده. همسرش پیر، دخترشان ایرن و دامادشان فردریک بولیوت هم نوبل بردند.

نوبل ادبیات ۱۹۵۳ در میان حرف و حدیث‌های بسیار به وینستون چرچیل رسید. آن سال کاندیداهای لایقی از جمله گراهام گرین زنده بودند که همه از انتخاب شدن چرچیل انگشت به دهان ماندند.

جایزه صلح نوبل را در حالی به باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا دادند که صدای خیلی‌ها را در آورد. منتقدان معتقد بودند اوباما نتوانسته شعارها و وعده‌هایش از جمله تعطیلی زندان گوانتانامو را عملی کند.

۸

مناخیم بگین

فکرش را هم نمی‌کنید که در سال ۱۹۳۷ چه کسی کاندید دریافت جایزه صلح نوبل بود، آدولف هیتلر! او را «را‌ای جی برانت» عضو پارلمان سوئد، کاندید کرده بود. اگرچه او خیلی زود از فهرست خارج شد ولی کاندیدا‌شدنش هم خنده‌دار به نظر می‌رسید.

جایزه صلح سال ۱۹۷۸ را در حالی به مناخیم بگین، نخست وزیر رژیم صهیونستی دادند که اقدامات غیرانسانی او بر کسی پوشیده نبود. چهار سال بعد هم او شاهکارهایش را با قتل عام اردوگاه‌های فلسطینی درلبنان تکمیل کرد تا اعتبار جایزه را به کلی زیر سوال ببرد.

دانستنیها شماره ۱۵دانستنیها آنلاین

دیدگاه های وب سایت

 1. ehsan
  پاسخ دادن

  ببين بهت توصيه مي كنم در مورد چيزي كه اطلاع كامل نداري حرف نزني
  چون من روي دايناسور ها حساس هستم
  ديگه از اين چرت و پرت ها زياد نگو اگه هم ميگي بايد با دليل و مدرك بگي تا من قانع شم اگه تونستي منو قانع كن
  بار اخربود كه اين توصيه رو بهت كردم
  بهتره با من در نيفتي

 2. لوسک به سیدی
  پاسخ دادن

  نزارید قوه تخیلمو رو کنما خیر سرم 1 بار تو مسابقات استانی داستان و متن ادبی اول شدم تو مسابقه داستان نویسی منط=قه 2 شدم و تا الالن 3 تا کتاب هم نوشتم کاملا تخیلی نزارید منم بیام و سط چون احتمالا با قدرت ارواره های سوسک قبلا اشنا شدن نزارید دوباره قاطی کنم جو بگیرتتم شوروع کنم به حرف زدن

 3. anishtain69
  پاسخ دادن

  آیا می دانید در مریخ هادوهیلوکناک که همان ماده ای است که وقتی آب را در ظرف جلوی خورشید می گذارید بوی آب به خاطر آن است در مریخ است ؟ چاخان نی

 4. Old_friend2
  پاسخ دادن

  برای چند لحظه علم و دانش و منطق رو بی خیال!
  واقعاً از این داستانی که نوشتید لذت بردم! به نطر من، همانطور که دوستان گفتند استعداد نویسندگی دارید!

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.