عرفان خسروی | و سرانجام تریستان ! تنها اسکلت حقیقی تیرانوسورِس که برای نخستین بار در قاره اروپا به نمایش درآمده است. در این ویدیو هم نمایی کلی از تریستان می‌بینید، هم برای کسانی که علاقه‌مند هستند جزئیات آناتومیک تریستان را ببینند، قسمت‌هایی از اسکلت بزرگ‌نمایی شده است. مثلا وضعیت استخوان‌های کف‌پای تیرانوسورها که استخوان میانی در میان دو استخوان کناری جوش خورده است، نشان دهنده دونده‌بودن این دایناسور دست‌کم در سن جوانی است. وضعیت مشابهی در برخی دایناسورهای گوشت‌خوار دیگری که خویشاوندی نسبتا نزدیکی با پرندگان دارند دیده می‌شود. پرندگان امروزی نیز استخوان‌های کف‌پای جوش‌خورده به هم دارند؛ زائده مثلثی رو به بالا که از مچ تیرانوسور به سمت بالا در جلوی استخوان درشت‌نی دیده می‌شود، نشان‌دهنده قدرت تاندون‌هایی است که از جلوی ساق منشاء می‌گیرند و در حرکت انگشتان پا دخالت دارند. این زائده که در پرندگان نیز دیده می‌شود، جزء ویژگی‌های شاخص و مشترک بین همه دایناسورهاست. در قسمت جلوی قفسه سینه، بین دو کتف تیرانوسورِس، استخوان کوچک U-مانندی به نام فورکولا دیده می‌شود که این یکی هم از ویژگی‌های مشترک دایناسورهای گوشتخوار با پرندگان امروزی است. این استخوان، همانی است که در پرندگان امروزی ۷-مانند شده و به اشتباه جناغ نامیده می‌شود. دستان دوانگشتی، جمجمه پرقدرت و حفره چشم تیرانوسورِس که شبیه سوراخ کلید است، برخی از ویژگی‌های مهم دیگری هستند که در این اسکلت می‌توانید ببینید.

دانستنیها شماره ۱۵۰دانستنیها آنلاین

دیدگاه های وب سایت

 1. Old_friend2
  پاسخ دادن

  رنگ سیاه لاستیک خودروها بخاطر کربن بلک (Carbon Black) بالای آنهاست. کربن بلک باعث می شود لاستیک در برابر سایش مقاوم تر شود. علت استفاده کربن بلک این است که این ماده روی خواص لاسیتک اثر نمی گذارد و آن را نرم یا ترد نمی کند.
  البته کربن بلک هم عمر خودش را دارد. اگر دقت کنید لاسیتکهایی که برای طولانی مدت استفاده شده اند یا در معرض تابش آفتاب قرار گرفته اند به مرور خاکستری رنگ می شوند.

 2. TITAN orginal
  پاسخ دادن

  لاستیک رو از نفت می سازن . خود نفت هم سیاه هست.
  در ضمن لاستیک های رنگی هم وجود دارن که به اون ها رنگ اضافه می کنن.

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.