در چند سال اخیر به  خصوص با گسترش اینترنت، حوزه واژگان شبه علم و خرافات روز به روز غنی تر شد. به خصوص کلماتی مانند کوانتوم و انرژی و نرم افزار و ارتعاش مغناطیسی که با زیرکی دست اندرکاران برنامه فریب عمومی به خوبی در اذهان مردم جای گرفت. یکی از پرکاربردترین این واژگان تعبیر “انرژی مثبت” است. تعبیری که نقطه مقابل آن یعنی „انرژی منفی“ نیز بازار خوبی پیدا کرده و به کارگیری آن از بس که عمومیت پیدا کرده حتی در بین دانشگاهیان نیز رایج شده است. کم نیستند کسانی که می گویند به وجود یک انرژی در کائنات معتقدند. البته مقصود آنها مثلا انرژی تابشی خورشید یا انرژی جنبشی یا پتانسیل یک قطعه سنگ نیست. مقصود این افراد از کلمه ی “انرژی” یک تعبیر مبهم است که هیچ  توضیح دقیقی هم ندارد. چندی پیش میشل تمر، رئیس‌جمهور برزیل در یک مصاحبه با گفتن این که مایل نیست در کاخ ریاست جمهوری اقامت کند گفته بود: “انرژی منفی در کاخ ریاست جمهوری وجود دارد.”

تعابیری مانند انرژی مثبت و منفی این روزها بیش از هر زمان دیگری رایج شده است. این بازار هم شامل کتاب های زرد تفکر و انرژی مثبت است که در پایانه های مسافربری و فرودگاه ها به فروش می رسد و هم محصولاتی مانند سنگ شفابخش و دکوراسیون فنگ شویی.

یکی از فروشندگان سنگ نمک آرامش دهنده در تبلیغاتی که برای فریب مشتریان منتشر کرده می نویسد:

سنگ نمک! یونیزاسیون طبیعی سنگ نمک با به وجود آورن شارژ الکتریکی جذب بدن انسان می‌شود! دفع امواج و انرژی منفی  افراد! انرژی‌های راکد که به نوعی یک انرژی منفی محسوب می‌شوند یکی از رایج‌ترین منابع ایجاد انرژی منفی در خانه‌ها هستند.

برخی که بازار فریب عمومی را پر رونق دیده اند پا را از این نیز فراتر گذاشته و آموزه های من در آوردی مانند دکوراسیون انرژی یا فنگ شویی نیز اختراع کرده اند. آنها در کانال های تلگرامی که دهها و صدها هزارنفر عضو  دارد این آموزش ها را ترویج می کنند و اطمینان دارند که مخاطب از آنها نخواهد پرسید انرژی منفی دقیقا چیست! دست اندرکاران برنامه فریب عمومی برای پیدا کردن انرژی منفی در خانه و محل کار خدمات آموزشی نیز می دهند. یکی  از اساتید فریب عمومی در آموزش های خود می نویسد: هرگز تخت‌خواب را مقابل پنجره اتاق خواب قرار ندهید زیرا انرژی ورودی از پنجره هنگام ورود به اتاق و خروج از آن دچار اختلال می‌گردد و سبب می‌شود خواب فردی که روی تخت خوابیده دچار پریشانی شود.

chakrarollset_1

“فروش اینترنتی قطره بازکننده ۷ چاکرای بدن” دست اندرکاران برنامه فریب عمومی با سوء استفاده از ناآگاهی عمومی سود سرشاری عاید خود می کنند.

 

گاهی ممکن است این تصور پیش بیاید که آنها این روش ها را برای مضحکه کردن ساده دلی مشتریان خود و خندیدن به آنها  ابداع کرده اند. مثلا از فرد خواسته می شود که برای دفع انرژی منفی از خانه  سه عدد پرتقال تازه را پوست بکند و پوست هر پرتقال را به ۹ قسمت تقسیم کند و روی آن آب جوش بریزد تا پوست  پرتقال انرژی های منفی خانه را جذب کند.

نکته مهم در بازاریابی فریب عمومی این است که هر مشتری را چند بار وادار به خرید کالای خود کنید. در یکی  از نمونه های تبلیغاتی ، مشتری در قسمت سوالات متداول از استاد فریب عمومی می پرسد:

„سلام… ممنون از مطلب جالبتون. سوالم اینه که بعد از اینکه سنگ نمک انرژیهای منفی رو جذب کرد چطور میشه دوباره شارژ بشه و انرژیهای منفی اون رو از بین برد؟“

پاسخ بازاریاب فریب عمومی فوق العاده زیرکانه است. او می خواهد کالایش را یکبار دیگر هم به مشتری بفروشد به همین جهت می گوید:

„سنگ نمک بعد از جذب انرژی های منفی کدر می شه اما به هر حال اگر شما حس می کنید انرژی های منفی در سنگ به حدی جذب شده که باید تخلیه بشه تنها راه اینه که اون رو دور بندازید و سنگ جدیدی جانشین کنید.“

یکی دیگر از اساتید فریب عمومی که فن بازاریابی را خیلی خوب می داند و نگران این است که چند نفر به صورت اشتراکی از سنگ  نمک مخصوص دفع انرژی منفی استفاده کنند در تبلیغات خود دست به دامان تعبیری مثل  “مدارات مغناطیسی” می شود و چنین می نویسد:

“هرگز از بلور نمک مخصوص فرد دیگر استفاده نکنید. چرا که مدارات مغناطیسی اطراف بدن انسان ها با یکدیگر متفاوت بوده و مقداری از انرژی های منفی بیمار ممکن است به فرد دیگر انتقال یابد . بنا بر این هر فردی می با یست یک تکه بلور نمک مخصوص به خود داشته با شد!”

بازاریاب دیگری که البته نگارش فارسی را خوب بلد نیست اما در عین حال حداکثر تلاشش را می کند تا با استفاده از کلمات شیک و پر طنینی مانند یونیزاسیون، کامپیوتر، پارازیت و یا اشعه  ایکس بتواند مشتری را قانع کند می نویسد:

چراغهای سنگ نمک با خواص یونیزاسیون و دفع امواج منفی، بهترین هدیه برای افزایش ظرفیت شش ها و ضدعفونی مجاری تنفسی و تسویه هوا (مقصود گوینده تصفیه است) استفاده میشود سنگ نمک ما علاوه بر خواص فوق باعث کاهش حساسیت و آلرژی و سردردهای میگرنی شده و فشار خون را تنظیم نموده و سیستم های ایمنی و تقویت قوای جسمانی و سطح هوشیاری و جذب استرس شده و حمله های آسمی و پارازیت های ناشی ازکامپیوتر و تلویزیون و اشعه ایکس را کاهش میدهد و نشاط و آرامش و شادی را بمنزل شما می آورد!

دیگری از قانون دوبروی در فیزیک مایه می گذارد و می نویسد :

قانونی داریم در فیزیک به اسم قانون “دوبروی”! قانون دوبروی به زبان ساده میگه که هر ذره در حال ساطع کردن مدام انرژی از خود است. خودکار ، مداد، پرده، بدن من و شما و خلاصه همه چیز در حال ساطع کردن مداوم انرژی از خودشون هستند. بیمارستان میلاد تهران دوربینی رو خریداری کرده که از انرژی های اطراف بدن بیماران تصویر برداری می کنه.

مثال‌ها از این دست فراوانند و بررسی همه آنها در این یادداشت عملا ممکن نیست. تا همین جا بدانیم که تعابیری مانند انرژی مثبت و انرژی منفی بی محتوا و بی معنا هستند. با به کار بستن چنین تعابیری آب به آسیاب دست اندرکاران برنامه فریب عمومی نریزیم. ترکیدن دانه های اسپند هیچ ربطی به جهش کوانتومی ندارد و معادله دوبروی هم نمی گوید که سنگ نمک باعث اعتماد به نفس می شود.

دیدگاه های وب سایت

 1. dasht
  پاسخ دادن

  خود من کرد هستم
  زبان کردی انواع مختلفی داره ولی نسبت به ترکی خیلی قابل فهم تره
  چون واژهای فارسی زیادی توش هست

 2. یه ترکه
  پاسخ دادن

  اصلا امکان نداره که یه فارس بتونه اونجور که باید و شاید ترکی حرف بزنه چون اولا از نظر تلفظ تو ترکی کلی کلمه داریم که فارس ها عمرا بتونن تلفظ کنن و از طرفی تو ترکی اصطالاحاتی رو داریم که اصلا معادل فارسی نداره چون ترکی از همون اول یک زبان مستقل از فارسی بوده و هست اما کردی یه جور همون لهجه ی فارسی هستش که به مرور زمان از فارسی فاضله گرفته و به کردی امروز تبدیل شده.

 3. disqus_yKQa1irAZd
  پاسخ دادن

  کردی چون فقط یه گویشه و زیاد با فارسی فرق نداره اما ترکی یه زبان که قواعد دستوری و لغات و.. کلی با فارسی فرق داره
  .من خودم یه ترکم و تو کرمانشاه زندگی میکنم ترکی کاملا بلدم و لحجه کردیم یه ذره …

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.