بعد از تولید نمونه اولیه لباس فضایی جدید ناسا به نام Z-1، ناسا اعلام کرد که قصد دارد از نظر عموم مردم در طراحی و ساخت لباس‌های جدید سری Z استفاده کند. از بین طرح‌های رسیده به این سازمان، ناسا سه مجموعه لباس با طراحی متفاوت را انتخاب کرده و به رای عمومی گذاشت. دلیل این مسأله این بود که ناسا اعلام کرد نظرات عمومی گاهی می‌تواند کارشناسان را به سمت و سوی جدیدی سوق دهد. نتیجه نظرسنجی نسل بعدی لباس فضایی ناسا را مشخص کرده است که Z-2 نام دارد. لباس جدید دارای الیاف و بافت منحصربه‌فردی است که تاکنون در نمونه‌های قبلی از آن استفاده نشده بود. وجود رشته‌های الکترونیکی در الیاف این لباس برای شناسایی دقیق موقعیت فضانوردان و دریافت اطلاعات کامل از محیط اطراف آنان مهم‌ترین ویژگی آن است. در واقع سه طرحی که ناسا برای نظرسنجی برگزیده بود، چندان تفاوتی با هم نداشتند و می‌توان تفاوت اصلی آنها را در رنگ زمینه و اصلی آنها و همچنین نمادهای هندسی روی سینه فضانوردان دانست. در بیانیه این سازمان برای انتخاب لباس نوشته شده بود: «پوشش رویی این لباس با توجه به اینکه در معرض سایش و دیگر عوامل و موانع قرار دارد از اهمیت زیادی برخوردار است. در لباس جدید سری Z ما موادی را به کار خواهیم گرفت که تا به حال در هیچ لباس دیگری استفاده نشده‌اند. این طرح‌ها با همکاری ILC و دانشگاه فیلادلفیا تولید شده‌اند با این حال ما یک قدم فراتر نهاده‌ایم و تصمیم‌گیری در زمینه تولید نهایی این لباس‌ها را به عهده شما گذاشته‌ایم.» نتیجه نظرسنجی طرح لباس آبی‌رنگ ناسا را نسبت به دیگر طرح‌ها بر صدر نشاند. این طرح به‌شدت شبیه لباس فضا نوردان در فیلم علمی-تخیلی ترون (Tron) است.

در ساخت نمونه اولیه Z-2 از فناوری‌های اسکن سه بعدی لیزری و چاپگرهای سه بعدی استفاده شده است. همچنین انعطاف‌پذیری و سختی نیم‌تنه‌ بالایی لباس به شدت مورد توجه قرار گرفته تا پوشیدن و درآوردن آن را ساده‌تر کند. این ویژگی همچنین مدت طول عمر و دوام آن را افزایش می‌دهد. اتصالات و مفاصل این لباس نیز مجددا طراحی شده‌اند تا کار کردن در شرایط خلاء آسان‌تر شود. سه ویژگی اصلی که ناسا برای انتخاب لباس جدید به رای گذاشت، عبارتند از:

فناوری
با بهره‌گیری از مواد فلورسانس یا بازتابنده نور در طراحی این لباس تمامی استانداردهای لازم برای پیاده‌روی فضایی در نظر گرفته شده تا لباس راحتی برای فضانوردان آماده شود. بلبرینگ‌های قابل چرخش، طرح برجسته پارچه به همراه پلیسه‌ها همگی برای راحتی فضانورد پیش‌بینی شده‌اند. پنل‌های مقاوم در برابر سایش نیز در نیم‌تنه پائینی وجود دارند. این لباس مناسب برای محیط‌های سختی همچون مریخ است.

تقلید از محیط زیست
این طرح با تقلید از دنیایی تولید شده که شباهت‌های زیادی با سختی‌هایی مشابه آنچه در فضا می‌بینیم دارد. در طراحی این لباس برداشتی هوشمندانه از درخشندگی آبزیان و فلس ماهی‌ها انجام شده تا انسان را در فضا حفاظت کند. این طراحی در نواحی بازوها، آرنج و زانو تقویت شده و در قسمت بالاتنه سیم‌کشی هوشمندانه‌ای برای درخشش لباس در نور کم انجام شده است.

مدهای رایج
طراحی این لباس با الهام از لباس‌های روزمره ما در آینده نزدیک ساخته شده است. در این لباس از سیم کشی‌های شب رنگ و درخشان در زمینه‌ای با رنگ روشن استفاده شده است. این ویژگی، لباس‌های ورزشی مدرن را در ذهن بیننده تداعی می‌کند. همچنین طراحی آن نماینگر فناوری‌های پوشیدنی است که روز به روز بر تعدادشان افزوده می‌شود. نتیجه نظرسنجی، لباسی بود که در آن کاربران معیار‌های تکنولوژیک را انتخاب کردند.

 

دانستنیها شماره ۱۰۴ – دانستنیها آنلاین

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.