همشهری دانستنیها/شماره 103

یل نقص فنی خاموش شد و مرد اما سرانجام از لابه‌لای بقایای داده‌هایش زمین دیگر پیدا شد. کپلر f186 سیاره‌ای است که بنا بر اعلام مرکز پژوهش‌های ایمز ناسا شبیه‌ترین سیاره کشف شده به زمین ماست. این سیاره تنها 10 درصد از زمین ما بزرگ‌تر است و در کمربند حیات ستاره میزبانش قرار دارد.
این سیاره به دور یک ستاره کوتوله سرخ کم نور به نام کپلر 186 می‌چرخد. سیستم خورشیدی کپلر 186 دارای چهار سیاره دیگر است که آن‌قدر به خورشیدشان نزدیکند که نمی‌توانند پذیرای حیات باشند. اگر ساکن کپلر f186 باشید هنگام غروب و طلوع خورشید این چهار سیاره را خواهید دید که در آسمان پر نور‌تر از اجرام دیگر شبیه ناهید و تیر در کنار یک خورشید نارنجی رنگ می‌درخشند.
اگر ساختار درونی این سیاره همانند زمین باشد آن وقت میدان مغناطیسی قدرتمندی خواهد داشت. از سوی دیگر کپلر186 یک کوتوله سرخ است که بسیار از خورشید ما فعال‌تر بوده و شراره‌های عظیمی به سوی سیاراتش می‌فرستد.
این شراره‌ها در برخورد با میدان مغناطیسی قدرتمند f186 مناظر زیبای شفق قطبی در این سیاره پدید خواهند آورد. این سیاره حدود 500 سال نوری از زمین فاصله دارد یعنی اگر بتوانید با سرعت نور به آن سفر کنید باز عمرتان کفاف رسیدن به آنجا را نمی‌دهد.

دیدگاه های وب سایت

  1. مصطفی
    پاسخ دادن

    نهایت توانمندی کشفیات انسانها درباب علم فیزیک و پژوهش درزمینه ی ساخت سفینه های پرسرعت بغایت رسیدن به سرعت نور مینونه باشه.پس باوجود مسافت زیاد این سیارات شبه زمین وخط قرمزبشریت دررسیدن به سرعتهایی ماوراء سرعت نور,باید رویای دست یافتن به زندگی درسایرکرات قابل زیست را ازپیش محال دانست

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.