‌نگاهی کوتاه به مهم‌ترین رویداد‌های محیط زیست و اقلیم که طی دو هفته‌ گذشته خبرساز شدند

کند شدن چرخش زمینکند شدن چرخش زمین

نتایج یک بررسی ماهواره‌ای نشان می‌دهد سرعت چرخش زمین بر اثر ذوب یخ‌های قطبی کاهش پیدا کرده است. این اتفاق که به وسیله‌ی ماهواره‌ها و محاسبات نجومی قابل اندازه‌گیری است، به این دلیل رخ داده که یخ‌های قطبی در عرض‌های بالای جغرافیایی قرار دارند‌، اما ذوب شدن آن‌ها باعث حرکت آب به عرض‌های پایین‌تر شده و این فرآیند، چرخش زمین را کندتر خواهد کرد. نتایج این بررسی نشان می‌دهد آب شدن سطوح قطبی و بالا رفتن سطح دریا‌ها، محور چرخش زمین یا قطب شمال را به اندازه‌ای کمتر از یک سانتی‌متر در سال حرکت داده است. این موضوع سرعت چرخش زمین را کم کرده و طول مدت روز را در قرن بیستم،حدود یک‌هزارم ثانیه افزایش داده است. هرچند این اتفاق تغییر کوچکی محسوب می‌شود، اما نشان‌دهنده‌ی عمق تاثیر فعالیت‌های انسانی روی کره‌ی زمین است.

نابودی جنگ های گرمسیرینابودی جنگل‌های گرمسیری


گزارش اخیر «کلوپ رٌم» (که گروهی بین‌المللی در زمینه‌ی توسعه و آینده‌ی بشریت است)، نشان می‌دهد که جنگل‌های گرمسیری به شکلی گسترده تا پایان قرن جاری از روی زمین محو خواهند شد. این گزارش در ادامه‌ی گزارش اولیه‌ی این گروه است که در سال ۱۹۷۰ (۱۳۴۹)با نام «محدودیت‌های رشد» منتشر شده بود. گزارش جدید نشان می‌دهد که جنگل‌های گرمسیری –که در حال حاضر، مساحتی به اندازه‌ی کشور استرالیا را در هفتاد کشور پوشانده‌اند- به‌سرعت میزان واهمیت‌شان در زمین را از دست خواهند داد. این اتفاق بر اثر جنگل‌زدایی، تکه‌تکه شدن جنگل‌ها وتغییرات اقلیمی رخ خواهد داد و تاثیری ویرانگر روی تنوع زیستی، جوامع بومی و توانایی سازگاری با عواقب تغییرات اقلیمی خواهد داشت. این گزارش تاکید می‌کند که محافظت از جنگل‌های گرمسیری برای حفظ توانایی بشر درمقابله با تغییرات ویرانگر اقلیمی و همین‌طور حفاظت از تنوع زیستی، اهمیت زیادی دارد.

نابودی جنگل های استواییآتش در آمازون

در حالی که کنفرانس آب‌و هوایی پاریس با هدف یافتن راه‌حل‌هایی برای کاستن از میزان دی‌اکسید کربن ورودی به جو زمین در جریان بود، آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌های گرمسیری آمازون هم بخشی از این جنگل‌ها را نابود کرد و هم میزان زیادی دی‌اکسید کربن به جو زمین فرستاد. این آتش‌سوزی‌ها که همه‌ساله در این منطقه اتفاق می‌افتد، امسال به دلیل وقوع پدیده‌ی ال‌نینو و گرمای بیش از حد هوا، شدت بیشتری یافت. از سوی دیگر، تغییر الگوی بارش باران هم باعث شد این آتش‌سوزی‌ها -که هر سال به‌دست کشاورزان به راه می‌افتد تا زمین بیشتری برای تولید محصولات کشاورزی به دست بیاورند-‌ دوام بیشتری داشته باشد. از بین رفتن جنگل‌های گرمسیری، یکی از دلایلی است که می‌تواند به گرمایش جهانی و ناتوانی زمین در جذب گاز‌های گلخانه‌ای دامن بزند. بعد از آتش‌سوزی‌های دامنه‌دار جنگل‌های گرمسیری اندونزی، این دومین وقوع گسترده از این نوع آتش‌سوزی‌ها در جهان است.

دانستنیها شماره ۱۴۵ – دانستنیها آنلاین

دیدگاه های وب سایت

 1. Bran Strak H
  پاسخ دادن

  با سلام،
  سایت منه…باور کنید،میگید نه صبر کنید تا کامل بشه تا ببینیدش…
  امکانات سایتم:
  1-سایت html5+css3 و کاملا زیبا
  2-انجمن فول امکانات
  3-فروشگاه
  و…
  نوآوری هایی که حتی به خواب ندید،ده برابر فیسبوک
  فقط باید زمانیکه راه اندازی شد یه بار بیاین توش تا بفهمید من چی میگم….

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.