با گذشت هفت سال از معرفی خودروی پانامرا، پورشه مدل جدید خودروهای چهار در لوکس خود را معرفی کرد. پانامرای نسل دوم که رسما روز ۲۸ ژوئن (هشتم تیر) رونمایی شد، با هدف افزایش عملکرد اسپرت و راحتی لوکس بازطراحی شده است.
در نگاه اول، این خودرو مدلی چهار در از پورشه ۹۱۱ را تداعی می‌کند. در مقایسه با مدل قبل، جلوی خودرو پنج میلی‌متر بالا آمده، پشت آن ۲۰ میلی‌متر پایین‌تر رفته و پنجره‌ی در‌ها شباهت بیشتری به مدل‌های کوپه پیدا کرده‌اند. پانامرای نسل دو به مقدار ۳۴ میلی‌متر درازتر و شش میلی‌متر عریض‌تر شده است؛ چرخ‌های جلو ۳۰ میلی‌متر جلوتر آمده‌اند و جدیدترین امضای پورشه یعنی چراغ‌های چهارگانه‌ی ال‌ای‌دی چشمانی زیبا و پرنفوذ به آن بخشیده‌اند. چراغ‌های عقب نیز از نو طراحی شده و اسپویلرهای عقب که در سرعت‌های بالا فعال می‌شوند، زیبایی نمای پشت خودرو را دوچندان کرده‌اند.
پانامرای نسل دو در سه نوع عرضه می‌شود. نوع اول پانامرا ۴S مجهز به موتور شش سیلندر ۲٫۹ لیتری و دو توربویی است که ۴۳۴ اسب‌بخار قدرت و ۵۵۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. این خودرو که قیمت پایه‌ی آن ۹۹٬۹۰۰ دلار آمریکا اعلام شده، طی ۴٫۴ ثانیه از حالت توقف به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و بیشترین سرعتش ۲۸۹ کیلومتر بر ساعت خواهد بود.
مدل بعدی، پانامرا توربو است که از موتور هشت سیلندر چهار لیتری به قدرت ۵۴۳ اسب‌بخار بهره می‌برد و با تکیه بر گشتاور ۷۷۰ نیوتن‌متری و توربوشارژهای دوقلویش فقط ۳٫۸ ثانیه زمان نیاز دارد تا از حالت توقف به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت رسیده و درنهایت به بیشینه‌ی سرعت ۳۰۶ کیلومتر بر ساعت دست یابد. پانامرای توربو در آزمایش‌ها موفق شد پیست نوربرگ‌رینگ را در ۷:۳۸ دقیقه دور بزند و «سریع‌ترین سدان لوکس تاریخ» لقب بگیرد. قیمت پایه‌ی مدل توربو ۱۴۶٬۹۰۰ دلار اعلام شده است.
و اما سومین مدل، پانامرا ۴S دیزلی است که از موتور دوتوربویی هشت‌سیلندر به قدرت ۴۱۶ اسب‌بخار بهره می‌برد. این موتور دیزلی می‌تواند در گردش ۱۰۰۰ تا ۳۲۵۰ دور در دقیقه، گشتاور عظیم ۸۵۰ نیوتن‌متری تولید کند و با شتاب‌گیری صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت طی ۴٫۳ ثانیه و دستیابی به سرعت نهایی ۲۸۵ کیلومتر بر ساعت، پانامرای ۴S Diesel را به‌عنوان «سریع‌ترین خودروی دیزلی تولیدانبوه» معرفی کند. قیمت پایه‌ی این خودرو ۱۲۹٬۵۰۰ دلار اعلام شده است.

دانستنیها شماره ۱۵۸- دانستنیهاآنلاین

نوشتن دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.